Transseksualistka komendantką Bundeswehry. Będzie szefową jednostki IT

Świat
Transseksualistka komendantką Bundeswehry. Będzie szefową jednostki  IT
Arbeitskreis Homosexueller Angehöriger der Bundeswehr e.V.

Podpułkownik Anastasia Biefang karierę w Bundeswehrze rozpoczęła 23 lata temu, wówczas jeszcze jako mężczyzna, syn jednego z zasłużonych żołnierzy i mąż. Jak opowiada, z upływem czasu coraz bardziej czuła się kobietą niż mężczyzną. Teraz zostanie komendantem 381. batalionu techniki informacyjnej Bundeswehry, federalnych sił zbrojnych Niemiec, w Storkow pod Berlinem.

23 lata temu Biegang zaczynała karierę od podstawowej służby wojskowej. Następnie przeszła przez kurs oficerski, ukończyła studia pedagogiczne i kolejne etapy kształcenia w sztabie generalnym.

 

Po latach pracy jako referentka w resorcie obrony została komendantem batalionu, przejmując odpowiedzialność za 750 żołnierzy. 

 

- Najpiękniejsze w tym zadaniu jest to, że znowu mam bezpośredni kontakt z ludźmi - oświadczyła pochodząca z Krefeld Anastasia Biefang.

 

Jak mówi, w roli męża i żołnierza starała się tłumić kobiece skłonności. Dwa lata temu zdecydowała się jednak na coming out.

 

W batalionie jest jedynie 5 proc. kobiet

 

Ze względu na karierę przyjaciele odradzali jej podjęcie jakichkolwiek kroków w kierunku zmiany płci. - Byłam nieszczęśliwa i nie chciałam tak dalej żyć - mówi 43-latka. Odwagi dodawał jej fakt, że nie byłaby pierwszym transseksualistą w Bundeswehrze.

 

Ku jej zaskoczeniu, przełożeni wręcz ułatwili jej drogę do bycia kobietą. Cały proces zmiany płci był trudny i bolesny, bo wiązał się nie tylko z terapią hormonalną, ale i oznaczał także rozłąkę z żoną oraz operacje.

 

Fränzi Pietke rzeczniczka prasowa jednostki w Storkow podkreśla, że udział kobiet w jej batalionie wynosi jedynie 5 proc. Jej zdaniem, jeśli kobieta nie obawia się zadań wymagających ciężkiego wysiłku fizycznego, szybko zdobywa akceptację żołnierzy.

 

Mobilne przesyłanie danych

 

Biefang obejmie nie tylko nowe stanowisko komendanta, lecz będzie musiała zmierzyć się także z zupełnie nowym dla niej profilem jednostki.

 

- Jesteśmy, podobnie jak Telekom, przedsiębiorstwem komunikacyjnym Bundeswehry - tłumaczy Thorsten Niemann, dotychczasowy komendant batalionu, który 18 października oficjalnie przekaże władzę Biefang.

 

Jednostka składa się w dużej mierze ze specjalistów IT, którzy zajmują się mobilnym przesyłem danych z misji i ćwiczeń Bundeswehry w kraju oraz za granicą.

 

Pierwsze wydarzenie Biefang organizowane wspólnie z Bundeswehrą odbędzie się 2 listopada podczas przysięgi żołnierskiej na miejskim rynku.

 

dw.com

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie