Resort rolnictwa zaczął przelewać zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Rolnicy dostaną 10 miliardów

Biznes
Resort rolnictwa zaczął przelewać zaliczki na dopłaty bezpośrednie. Rolnicy dostaną 10 miliardów
PAP/Artur Reszko

W poniedziałek rozpoczęło się wypłacanie zaliczek na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Do końca listopada 70-procentowe zaliczki dostanie 1,35 mln rolników. Kolejną część "należnej płatności obszarowej" rolnicy otrzymają w grudniu. Pierwszeństwo maja rolnicy dotknięci przez klęski żywiołowe i których gospodarstwa są w strefie dotkniętej afrykańskim pomorem świń.

Resort szacuje wysokość zaliczek na 10 mld zł. W poniedziałek do 60 tys. rolników wysłano 372 mln zł 

 

Jurgiel zadowolony z dopłat

 

- To dobra wiadomość dla rolników, ale i dla Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej, które były tak zmartwione tym, że nie będą rolnicy mieli tych zaliczek - powiedział w Białymstoku minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.


- Od 13 lat, kiedy mamy Wspólną Politykę Rolną, Polskie Stronnictwo Ludowe, które zarządzało w większości rolnictwem, nigdy nie wypłaciło zaliczek w takiej wysokości, jak to realizuje Prawo i Sprawiedliwość - powiedział minister.

 

Dodał, że w ubiegłym roku także zostały wypłacone 70-proc. zaliczki na poczet dopłat, czyli 10 mld zł. W sumie za 2016 r. do rolników trafiło prawie 15 mld zł.

 

Dopłaty za niekorzystne warunki

 

Jak poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa, od poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca także dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (ONW) oraz rolno-środowiskowe. Warunkiem wypłaty tych dopłat jest zakończenie wszystkich wymaganych kontroli administracyjnych, w tym uwzględnienie wyników z kontroli na miejscu oraz wydanie decyzji w sprawie przyznania płatności.

 

W roku 2017 wnioski o przyznanie płatności ONW złożyło ponad 751 tysięcy rolników. Do 16 października kierownicy biur powiatowych ARiMR wydali decyzje dla ponad 94 tysięcy rolników na kwotę ponad 75,1 mln zł. Szacowana tzw. koperta finansowa przeznaczona na płatności ONW wynosi 1,320 mld zł.

 

Na płatności rolno-środowiskowe ponad miliard

 

O przyznanie płatności zwanych rolnośrodowiskowymi w tym roku wnioskowało ponad 86 tysięcy rolników (w tym: 34,8 tys. rolników o płatność rolnośrodowiskową w ramach PROW 2007-2013, ponad 40 tys. o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną w ramach PROW 2014-2020 oraz około 11,3 tys. o płatność ekologiczną w ramach PROW 2014-2020).

 

Na płatności rolnośrodowiskowe przewidziano około 1,13 mld zł. Kierownicy biur powiatowych ARiMR wydali już decyzje dla 1474 rolników na wypłatę ponad 11 mln zł. W pierwszej kolejności decyzje wydawane są dla rolników z powiatów objętych afrykańskim pomorem świń (ASF).

 

W poniedziałek agencja wypłaciła dopłaty rolnośrodowiskowe na kwotę 75 tys. zł.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie