Rafalska: Polska unijnym liderem w walce z ubóstwem

Polska
Rafalska: Polska unijnym liderem w walce z ubóstwem
PAP/Lech Muszyński

Wzrost wynagrodzeń, spadek bezrobocia i wprowadzenie programu 500 plus to główne czynniki mające wpływ na spadek ubóstwa w Polsce - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jak dodała, Polska jest unijnym liderem w walce z tym zjawiskiem.

- Według informacji Eurostatu Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej w walce z ubóstwem. To wcale nie znaczy, że pokonaliśmy ubóstwo. Pewna skala tego zjawiska ciągle jest - powiedziała Rafalska na konferencji prasowej.

 

Z przywołanych przez szefową MRPiPS danych wynika, że w 2016 roku w skrajnym ubóstwie żyło prawie 5 proc. Polaków, wobec 7 proc. w 2015 roku.

 

- Ubóstwo jest problemem, z którym musimy wciąż walczyć, musimy go opanowywać, musimy go minimalizować. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że wskaźniki pokazują, iż ubóstwo w Polsce jest w tej chwili nie tak powszechne jak było jeszcze kilka lat temu. Te straszliwe wskaźniki Eurostatu, które mówiły, że prawie 30 proc. polskich dzieci żyje w sferach zagrożenia ubóstwem - w tej chwili są zdecydowanie mniejsze i to bardzo dobrze - powiedział wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas konferencji w ministerstwie rodziny.

 

"Nie możemy spocząć na laurach"

 

Jak dodał, dobre wskaźniki nie oznaczają, że "możemy spocząć na laurach".

 

- Będziemy dalej - już bardziej subtelnymi, bardziej adresowanymi indywidualnie narzędziami - walczyć z ubóstwem. Bo 500+ to wielki program cywilizacyjny i kulturowy. On przyniósł bardzo wiele dobrego, natomiast musi być uzupełniony przez inne działania systemowe i kompleksowe. To nie jest kwestia jednego narzędzia, ale także wielu innych, np. tego, co będzie od 1 stycznia czyli rozwój organizacji pozarządowych, także z nowym impulsem ekonomicznym (...) powinien sprzyjać minimalizacji tego problemu społecznego - zaznaczył Gliński.

 

We wtorek przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem. Z tej okazji w MRPiPS wręczone zostaną nagrody w ramach I Edycji Konkursu o nagrodę im. Profesor Elżbiety Tarkowskiej. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: praca naukowa z zakresu nauk społecznych o problemach ubóstwa i wynikającego z niego wykluczenia społecznego oraz materiał prasowy/medialny dotyczący problematyki przezwyciężania ubóstwa i wykluczenia społecznego.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie