Radziwiłł: część lekarzy-rezydentów dostanie podwyżkę "już od teraz"

Polska

- Najmniej będzie to podwyżka w granicach 200-300 zł, najwięcej ok. 1400-1500 zł miesięcznie - poinformował w programie "Gość Wydarzeń" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Podkreślił, że z dwóch postulatów zgłaszanych przez protestujących - zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i zwiększenia wynagrodzeń - oba są spełniane już od dłuższego czasu. - Spieramy się tylko o tempo zmian - powiedział.

- Po raz pierwszy w historii Polski będziemy zwiększać nakłady w tempie wyższym niż wzrost gospodarczy i to w sposób planowy. Ustawa w tym zakresie jest już przygotowana - Stały Komitet Rady Ministrów prawdopodobnie przyjmie ją w tym tygodniu - zaznaczył Radziwiłł.

 

Minister wyjaśnił, że nakłady na służbę zdrowia będą zwiększane co roku w tempie 0,2 PKB. - Do roku 2025, czyli za siedem lat - wtedy osiągniemy 6 proc. PKB. Po raz pierwszy w historii polskiej służby zdrowia mamy ustawę, która mówi o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych.

 

 

Minister odniósł się też do pytania o 3 miliardy zł, które - jak mówił - w tym roku dosypano z budżetu na ochronę służby zdrowia. Radio TOK FM sprawdziło w ministerstwie finansów, że chodzi o zaledwie 600 mln zł.

 

Radziwiłł tłumaczył, że to nieprawda, bo trzeba m.in. uwzględnić jeszcze nowelizację budżetu.

 

 

Polsat News

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie