Akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia ponad 60 milionów złotych. "Prowadził bankową działalność bez zezwolenia"

Polska
Akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia ponad 60 milionów złotych. "Prowadził bankową działalność bez zezwolenia"
pixabay.com/tomaszzz

O wyłudzenie ponad 60 mln zł na szkodę ponad 800 osób oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie Sylwestra S. prowadzącego spółkę Remedium - Doradcy Finansowi. Akt oskarżenia w sprawie piramidy finansowej prokuratura przesłała do Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Jak podał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny, oskarżony będzie odpowiadał za dziesięć przestępstw.

 

Główny zarzut dotyczy doprowadzenia, w okresie od maja 2005 r. do lutego 2013r. 801 osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 60 mln zł. Według śledczych, Sylwester S. miał wprowadzić ludzi w błąd co do charakteru lokat pieniężnych, w związku z prowadzoną przez siebie działalnością w spółce Remedium - Doradcy Finansowi sp. z o.o.

 

Pozostałe zarzuty dotyczą m.in. dwóch oszustw. Jedno zostało wyrządzone na szkodę jednego z inwestorów na kwotę ok 4 mln zł oraz dostawcy usług reklamowych na kwotę ponad 50 tys. zł. Drugie zostało dokonane na szkodę spółki Remedium i spółek celowych. Chodzi w sumie o 33 mln zł.

 

"Usuwał składniki majątku"

 

Ponadto Sylwester S. będzie odpowiadał za prowadzenia działalności bankowej bez zezwolenia. Prokuratura zarzuciła mu, że nie składał w odpowiednim terminie wniosków o upadłość spółki Remedium i spółek celowych oraz to, że prowadził księgi rachunkowe spółki Remedium wbrew przepisom ustawy o rachunkowości i podawał w nich nierzetelne dane. Poza tym miał podawać nierzetelne dane w sprawozdaniach finansowych spółki oraz nie sporządził i nie złożył we właściwym rejestrze sądowym sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności za 201l r.

 

Ponadto miał udaremniać zaspokojenia wierzyciela spółki Remedium poprzez usuwanie składników majątku. Chodziło o dwie nieruchomości i pieniądze.

 

- W toku śledztwa prowadzonego od sierpnia 2012 r. przesłuchano ponad 1 tys. świadków, z czego ponad 800 osób na wniosek prokuratora ma zostać przesłuchanych podczas rozpraw w sądzie"- podkreślił prokurator Stodolny.

 

Dodał, że za zarzucane przestępstwa, biorąc pod uwagę wartość wyłudzonego mienia i uczynienie z przestępstwa stałego źródła dochodu, oskarżonemu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie