"Zwrot na prawo z powodu migracji". Austriacka prasa o wynikach wyborów

Świat
"Zwrot na prawo z powodu migracji". Austriacka prasa o wynikach wyborów
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Austriacki dziennik "Die Presse" podkreśla, że szef triumfującej w wyborach Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Sebastian Kurz może zostać premierem w wieku zaledwie 31 lat. "Zwrot w prawo z powodu migracji" - napisano.

Wstępne wyniki nie uwzględniają ponad 700 tys. głosów oddanych pocztą. Urzędowy ostateczny rezultat wyborów zostanie ogłoszony w czwartek, ale wiadomo już - jak podkreśla "Die Presse" - że swe rezultaty poprawiły „wszystkie partie na prawo od środka”. Natomiast Zielonym, którzy ponieśli dotkliwą porażkę, grozi nieosiągnięcie 4-procentowego progu, co oznaczałoby, że w ogóle nie znajdą się w parlamencie.

 

Ten zwrot na prawo wiąże się zdaniem gazety głównie z jednym tematem: migracją. W jednym z przedwyborczych sondaży 38 proc. ankietowanych uznało zestaw "imigracja, azyl i migracja" za najistotniejszą kwestię, którą będzie się musiał zająć przyszły rząd. Na drugim miejscu znalazła się oświata, na trzecim podatki.

 

"Wydaje się, iż wielka koalicja leży na łożu śmierci"

 

Dziennik "Der Standard" zastanawia się, kogo OeVP wybierze na partnera koalicyjnego. Zdaniem gazety nie wiadomo jeszcze, czy Kurz zdecyduje się na koalicję z Austriacką Partią Wolności (FPOe), która zajęła w niedzielnych wyborach drugie lub trzecie miejsce. Ostatecznie dopiero po policzeniu wszystkich głosów będzie wiadomo, czy drugie miejsce przypadło FPOe, czy Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) dotychczasowego kanclerza Christiana Kerna.

 

Jak odnotowuje gazeta, wynik wyborów oznacza, że szef FPOe Heinz-Christian Strache "otrzymał certyfikat potwierdzający zdolność do zasiadania w rządzie". Wskazuje, że FPOe jest obecnie znowu tak silna, jak w czasach, kiedy jej szefem był Joerg Haider - w 1999 r. partia ta zdobyła prawie 27 proc. głosów, obecnie nieco ponad 27 proc. Wynik OeVP i FPOe to - jak podkreśla "Der Standard" - wielki zwrot Austrii w prawo.

 

Gazeta dodaje, że "wydaje się wprawdzie, iż wielka koalicja (OeVP-SPOe) leży na łożu śmierci", ale należy jeszcze poczekać.

 

"Prawie 60 proc. Austriaków wybrało program wolnościowy"

 

Dziennik "Kurier" pisze, że między OeVP, SPOe i FPOe "do pomyślenia są wszystkie warianty koalicyjne". "Kurz otrzyma misję utworzenia rządu, wszyscy chcą rozmawiać ze wszystkimi" - wskazuje gazeta.

 

"Kurier" zwraca uwagę, że połączony wynik wyborczy OeVP i FPOe to prawie 60 proc., co uzasadnia przewidywanie takie właśnie koalicji. Gazeta zwraca uwagę, że FPOe nie zadeklarowała jeszcze, czy chce współrządzić. Sekretarz generalny tej partii Herbert Kickl podkreśla jednak, że jest faktem, iż "prawie 60 proc. Austriaków wybrało program wolnościowy".

 

Kanclerz Kern zapowiadał, że jeśli SPOe utraci pozycję lidera na austriackiej scenie politycznej, przejdzie do opozycji - przypomina "Kurier", ale wskazuje, że teraz zapewnia on, iż jego partia będzie prowadziła rozmowy z OeVP "w poczuciu odpowiedzialności". Według gazety Kern nie wyklucza całkowicie koalicji z OeVP, ale zakłada, że powstanie raczej koalicja OeVP i FPOe.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie