Podano przyczynę lipcowego pożaru w wieży gorzowskiej katedry. Jest opinia biegłych

Polska

Zwarcie instalacji elektrycznej było przyczyną lipcowego pożaru w wieży gorzowskiej katedry - wynika z ekspertyzy biegłych wykonanej na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. - poinformował w poniedziałek rzecznik tej prokuratury Roman Witkowski.

- Ustalono, że zwarcie miało charakter pierwotny, czyli zainicjowało powstanie ognia, a w konsekwencji pożar. Na razie nie wiadomo jednak, co było przyczyną samego zwarcia. Niewykluczone, że w tym zakresie będzie konieczne sporządzenie następnej ekspertyzy - powiedział Witkowski.

 

Dodał, że z opinii biegłego wynika, że po zwarciu pożar powstał na piątym poziomie, tuż nad poziomem dzwonów od strony wschodniej, a następnie płomiennie obejmowały kolejne kondygnacje.

 

Ogień strawił kilka kondygnacji

 

Śledztwo ws. pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. Na tym etapie postępowanie toczy się w sprawie, a więc nie ma jeszcze w nim osób podejrzanych. Zostało wszczęte z artykułu mówiącego o sprowadzeniu pożaru zagrażającego życiu wielu osób i mieniu w znacznych rozmiarach.

 

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca br. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go następnego dnia. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił kilka kondygnacji, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy, które wymagają jednak renowacji.

 

Do wymiany jest cała konstrukcja drewniana podtrzymująca hełm i mur pruski oraz kopuła. Naprawie muszą zostać poddane także katedralne organy.

 

Główny kościół diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

 

Z szacunków ekonoma diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wynika, że koszt całego remontu koniecznego po pożarze może sięgać ok. 10 mln zł. We wrześniu diecezja otrzymała z rezerwy ogólnej budżetu państwa ponad 3,3 mln zł na pierwsze prace.

 

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny.

 

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie