PAH: ponad 800 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu

Świat
PAH: ponad 800 mln ludzi na świecie cierpi z powodu głodu
Facebook/Polska Akcja Humanitarna

Spośród ponad 800 mln ludzi cierpiących z powodu głodu na świecie, aż 60 proc. żyje w strefach zbrojnego konfliktu - podkreśla Polska Akcja Humanitarna. 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności.

Z tej okazji PAH, która dostarcza żywność do ponad 60 tys. osób, przypomina o trudnej sytuacji żywnościowej mieszkańców Syrii oraz uchodźców w irackim Kurdystanie. Jak podkreśla, pomocy w obydwu tych miejscach potrzebuje ponad 7 mln ludzi.

 

Ponad połowa mieszka na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi

 

Według raportu ONZ 2016 roku, po raz pierwszy od lat, wzrosła liczba osób cierpiących z powodu głodu. Szacuje się ją na 815 milionów ludzi, z których ponad połowa mieszka na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi.

 

- Ofiary konfliktów opuszczają domy i pola uprawne, z których często żywiły się całe rodziny. Niszczona jest również infrastruktura rolnicza oraz drogi, w wyniku czego ceny jedzenia wzrastają w olbrzymim tempie. Ludzi nie stać przez to zapewnienie sobie odpowiedniego wyżywienia - podkreśla Jakub Belina-Brzozowski z Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

"Ludzie, którym pomagamy przenoszą się z miejsca na miejsce"

 

Jak dodaje, w irackim Kurdystanie schronienie znalazło ponad 250 tys. uchodźców z Syrii, z których znacząca część nie jest objęta systemem pomocy międzynarodowej. PAH poinformowała, że rozpoczyna dystrybucję żywności, która mają dotrzeć do ponad 20 tys. potrzebujących na terenie Kurdystanu.

 

- Ludzie, którym pomagamy przenoszą się z miejsca na miejsce. Zmieniają się też warunki pogodowe, w Kurdystanie zbliża się zima. Dlatego tak ważne jest stałe rozpoznawanie aktualnych potrzeb tych osób i dostosowywanie do nich naszej pomocy - podkreśla Aleksandra Zabłocka z Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

Program wsparcia żywnościowego PAH w Syrii dociera do ponad 40 tys. małych dzieci. Akcja dostarcza również mąkę i drożdże do lokalnych piekarni - tak, by mogły one wypiekać tani chleb, na który stać najuboższych.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie