"Lekarz rezydent powinien zarabiać 1,05 średniej krajowej od teraz". Protestujący chcą przyspieszenia podwyżek planowanych przez Radziwiłła

Polska
"Lekarz rezydent powinien zarabiać 1,05 średniej krajowej od teraz". Protestujący chcą przyspieszenia podwyżek planowanych przez Radziwiłła
PAP/Leszek Szymański

- Pan minister Radziwiłł planował1,05 średniej krajowej dla lekarza rezydenta w 2022 r. Nasz postulat jest taki, aby lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej - powiedział w poniedziałek Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Protestujący chcą też wzrostu nakładów na służbę zdrowia i powołania zespołu do renegocjacji przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

Rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

 

W sobotę ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty. - To nasz ostatni chyba pomysł na porozumienie (...). Cały czas czekamy na odpowiedź"- przekazał wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński.

 

Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZZL poinformował, że rezydenci powtórzyli oczekiwanie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r.

 

Szybszy wzrost wynagrodzeń

 

Młodzi lekarze domagają się też szybszego wzrostu wynagrodzeń. - Pan minister (Konstanty) Radziwiłł planował (...) 1,05 średniej krajowej dla lekarza rezydenta w 2022 r. Nasz postulat w tej chwili jest taki, aby lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej - powiedział Jankowski. - Jest to przyspieszenie podwyżki zaplanowanej przez pana ministra Radziwiłła, nie żądamy niczego dodatkowego - zaznaczył.

 

Kolejnym postulatem, z którym lekarze zwrócili się do premier, jest powołanie zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia.

 

- Napływają do nas prośby od kolegów z całego kraju, którzy chcą wesprzeć protest głodowy lokalnymi protestami głodowymi. Wspólnie wczoraj postanowiliśmy, że nie będziemy hamować kolejnych protestów - powiedział Biliński. Dodał, że w sobotę odbyło się 21 manifestacji poparcia dla protestujących medyków. Przekazał też, że na poniedziałek zaplanowano spotkanie Porozumienia Zawodów Medycznych, które "podejmie ewentualną decyzję o czynnym przyłączeniu się do protestu głodowego".

 

MZ "zmierza do podwyżek pensji pracowników służby zdrowia"

 

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że "realizuje działania zmierzające do podwyżek pensji pracowników służby zdrowia, także lekarzy rezydentów". Obowiązująca od niedawna ustawa regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, ma sprawić, że wynagrodzenia m.in. lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. Na jej podstawie pracownicy medyczni otrzymają podwyżki, które będą kosztowały 17 miliardów złotych w perspektywie najbliższych pięciu lat. Resort przygotował też projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w deficytowych dziedzinach medycyny rezydenci otrzymają tzw. dodatek motywacyjny, w wysokości 1200 zł brutto. MZ przypomina, że W 2017 roku Minister Zdrowia przyznał 5953 rezydentury.

 

Resort przypomina, że w tym roku wydatki na służbę zdrowia wyniosą 87 mld zł. Resort wskazuje, że to wzrost o ponad 8 miliardów w porównaniu do 2016 roku. W roku przyszłym planowany jest wzrost o co najmniej 5 mld zł. Ministerstwo podnosi też m.in., że zwiększa limity przyjęć na studia lekarskie.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze