Karczewski: każdy "hejt" jest zły. "Zastanówmy się, czy system rezydentur spełnił nasze oczekiwania"

Polska

Potępiam "hejt" wobec protestujących lekarzy-rezydentów. Jest niestosowny, niepotrzebny, szkodliwy - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Ocenił jednocześnie, że należy zastanowić się, czy sprawdził się system rezydentur jako forma finansowania specjalizacji lekarzy.

Marszałek Senatu został zapytany wieczorem w Polsat News, czy potępia  »hejt«, który rozpętała telewizja publiczna wobec lekarzy". "Potępiam, oczywiście tak. Potępiam ten  »hejt« - on jest niestosowny, niepotrzebny, szkodliwy. Każdy  »hejt« jest zły" - oświadczył.

 

 

 

Zaznaczył jednocześnie, że na swoim koncie na Twitterze największy "hejt" spotkał go, kiedy napisał, że "zastanowić się należy, czy lekarze, którzy wyjeżdżają za granicę, nie powinni zwracać pieniędzy za kształcenie".

 

- Wtedy dostałem największy "hejt", chociaż wcale nie powiedziałem tego tak zdecydowanie, że tak być powinno, bo wiem, że tak nie może być - dodał Karczewski.

 

 

Zdaniem marszałka w obecnej sytuacji dobrze byłoby ponadto zastanowić się nad tym, czy system rezydentur - jako forma finansowania specjalizacji lekarzy - "spełnił nasze oczekiwania".

 

Pytany, czy postuluje odejście od rezydentur, powiedział: "ja nie postuluję, natomiast na ten temat też należałoby się zastanowić".

 

 

- Ja kończyłem studia i uczyłem się bez rezydentury. Bardzo wielu lekarzy zrobiło specjalizację, łatwiejszy dostęp był do specjalizacji, bo rezydentura to jest pewien instrument również do regulacji rozpoczynanych specjalizacji - zaznaczył Karczewski.

 

- Musimy mówić też o faktach. To jest jedyny zawód, który jest finansowany - i ja się cieszę z tego, ja uważam, że powinniśmy być w Polsce dumni z tego, że tak robimy - ale też powinniśmy wiedzieć i mówić o tym - to jest jedyny zawód, który jest finansowany przez 25 lat. Od szkoły podstawowej do zakończenia rezydentury mija dokładnie 25 lat i państwo to finansuje - przekonywał polityk PiS.

 

PAP, polsatnews.pl

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie