Areszt dla dwóch liderów organizacji katalońskich. Są podejrzewani o podburzanie do niepokojów

Świat
Areszt dla dwóch liderów organizacji katalońskich. Są podejrzewani o podburzanie do niepokojów
PAP/EPA/Kiko Huesca
Jordi Sanchez.

Sąd Najwyższy w Madrycie zadecydował w poniedziałek o zastosowaniu wobec Jordiego Cuixarta i Jordiego Sancheza, liderów katalońskich organizacji niepodległościowych, tymczasowego aresztu. Mężczyźni są podejrzewani o podburzanie do niepokojów.

Zdaniem prokuratury Cuixart, przywódca organizacji obywatelskiej Omnium Cultural, i Sanchez, lider głównej organizacji niepodległościowej ANC, odegrali kluczową rolę w planowaniu referendum niepodległościowego uznawanego przez rząd centralny za nielegalne.

 

W poniedziałek o karę pozbawienia wolności dla szefa katalońskiej policji, Josepa Lluisa Trapero, któremu zarzuca się działalność wywrotową, wnioskował również prokurator generalny Hiszpanii. Sąd nie orzekł jednak wobec niego zastosowania aresztu.

 

Jak poinformowało w poniedziałek katalońskie radio, premier Katalonii Carles Puigdemont w liście do premiera Hiszpanii Mariano Rajoya zażądał od władz w Madrycie, by zakończyły "represje przeciwko narodowi i rządowi Katalonii", m.in. umarzając postępowanie sądowe przeciwko szefowi katalońskiej policji.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie