Prezes PiS o podnoszeniu wydatków na służbę zdrowia: nie możemy tego robić pod naciskiem młodych ludzi

Polska
Prezes PiS o podnoszeniu wydatków na służbę zdrowia: nie możemy tego robić pod naciskiem młodych ludzi
Polsat News

- Wydatki na służbę zdrowia powinny wynosić minimum 6 proc. PKB - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odnosząc się do strajku lekarzy rezydentów podkreślił, że PiS rozumie ich racje.

Prezes PiS zaznaczył, że w bieżącym roku wydatki na służbę zdrowia zwiększają się o 8 mld, a w przyszłym o 6 mld zł.

 

- Udział wydatków na służbę zdrowia w PKB, czyli tej ogólnej puli corocznych dochodów, tego wszystkiego, co odliczając koszty w Polsce jest wytwarzane, to ciągle jest bardzo mało, to jest 4 proc. z kawałkiem. To ciągle rośnie, ale to rośnie dość wolno. Takie minimum minimorum (absolutne minimum - red.), ale podkreślam minimum minimorum to jest 6 proc. - stwierdził Kaczyński.

 

"Pojawiają się osoby, które jako żywo ze służbą zdrowia"

 

- Do tego będziemy musieli rzeczywiście dojść, ale nie możemy tego robić pod wpływem nacisków grupy młodych ludzi. My rozumiemy ich racje, szanujemy to, nikt nie przeszkadza im strajkować, natomiast z pewnym niepokojem patrzymy na to, że tutaj pojawiają się osoby, które jako żywo ze służbą zdrowia nie mają nic wspólnego a które próbują z tego robić politykę - zaznaczył prezes PiS.

 

Kaczyński podkreślił, że sprawa służby zdrowia jest sprawą ważną dla społeczeństwa, jednak - jak ocenił - obecny rząd wychodzi z sytuacji stworzonej przez poprzedników. - Teraz musimy z tego wychodzić, jesteśmy gotowi zawsze korygować różnego rodzaju błędy, ale też nie ma cudów - sytuacja finansowa jest dobra, ale (...) to nie jest tak, że my dzisiaj mamy jakąś wielką nadwyżkę pieniędzy, a rząd tego nie chce dać - powiedział prezes PiS.

 

- Na koniec roku będzie deficyt, trudno mi powiedzieć jeszcze w tej chwili jaki, ale będzie deficyt i to będzie deficyt liczony na pewno w dziesiątkach miliardów złotych, więc też o tym pamiętajmy - dodał Kaczyński.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie