Morawiecki tnie jak Szyszko. Kilkudziesięcioletnie cisy wycięto przed resortem finansów

Polska
Morawiecki tnie jak Szyszko. Kilkudziesięcioletnie cisy wycięto przed resortem finansów
Facebook.com.Miasto Jest Nasze - Śródmieście

Zagajnik cisów, które od kilkudziesięciu lat ozdabiały dziedziniec Ministerstwa Finansów - zniknął. Warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze poinformowało, że krzewy poszły pod topór we wtorek, gdy przypadał międzynarodowy Dzień Drzewa. Resort Mateusza Morawieckiego poinformował, że krzewy wymagały wycięcia, bo były chore i ograniczały widoczność. W ich miejsce zasadzono 24 młode sadzonki.

10 października na dziedzińcu Ministerstwa Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 w Warszawie zostały wycięte kilkudziesięcioletnie cisy.

 

Krzewy padły w święto drzew

 

Krzewy rosły w głębi dziedzińca i były charakterystyczną ozdobą tego miejsca od wielu lat. Rosły wokół fontanny, która się tam znajduje.

 

"W Dzień Drzewa PiS wycięło kilkudziesięcioletnie cisy na dziedzińcu ministerstwa finansów przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie" - poinformowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

 

"Czyżby chodziło o zrobienie miejsca pod nowe miejsca parkingowe? A może o to, by żaden orkan nie strącił gałęzi na limuzynę pana ministra?" - głosi wpis na stronie stowarzyszenia.

 

Resort finansów "bez sentymentów"

 

"Niestety żadne sentymenty historyczne ani estetyczne nie powstrzymały Ministerstwa Finansów przed wycinką dorodnych, kilkudziesięcioletnich cisów malowniczo otaczających fontannę przed budynkiem. Wiedzieliśmy, że Ministerstwo Środowiska specjalizuje się w wyrębie, ale że Finansów...?" - napisano na profilu stowarzyszenia Miasto Jest Nasze na Facebooku.

 

 

 

Wszystko przez złą widoczność na rondzie

 

Ministerstwo finansów odpowiedziało na pytania polsatnews.pl.

 

"W otoczu fontanny na dziedzińcu MF zostały nasadzone 24 młode cisy. Zastąpiły one osiem starych krzewów, które usunięto głównie ze względu na ich zły stan zdrowotny" - poinformował resort zaznaczając, że wycinka była "formalnie uzgodniona z organami właściwymi w zakresie ochrony środowiska".

 

"Ministerstwo Finansów dysponuje opinią dendrologiczną w której stwierdzono, że stan zdrowotny krzewów nie był dobry. Poprzez znaczny rozrost krzewy ograniczały widoczność zarówno w przypadku ruchu pojazdów jak i pieszych" - napisano.

 

 

"Ruch w obrębie dziedzińca głównego Ministerstwa Finansów nie jest rozdzielony, stąd zarówno pojazdy jak i piesi korzystają de facto z tych samych ciągów komunikacyjnych. Ruch okrężny wokół fontanny - pełniącej funkcję wewnętrznego ronda - z ograniczoną przez nasady widocznością zagrażał bezpieczeństwu" - podał resort.

 

Nie likwidują terenów zielonych


"Ministerstwo Finansów nie zlikwidowało żadnego z terenów zielonych na użytkowanej nieruchomości przy ul. Świętokrzyskiej 12 w Warszawie, a realizowane na tych terenach prace, w szczególności poprzez wymianę i realizację nowych nasadzeń, mają na celu zachowanie ich w jak najlepszej kondycji" - podało ministerstwo.


Cis pospolity to najstarsza chroniona roślina na ziemiach polskich. Dostarczał znakomitego drewna do produkcji łuków i dlatego już w średniowieczu był narażony na wyginięcie. Ochroną prawną objął go król Władysław Jagiełło w 1423 roku. Dziś ten gatunek nie jest już zagrożony, ale wciąż podlega częściowej ochronie prawnej.

 

Dzień Drzewa obchodzony jest w Polsce kilkunastu lat i jest organizowany przez stowarzyszenia ekologoczne, szkoły i nadleśnictwa. Zazwyczaj tego dnia prowadzone są akcje sadzenia drzew, prelekcje i zabawy edukacyjne związane z ochroną środowiska.

 

polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze