Groźne substancje w lalkach. Towar z Chin zatrzymany

Polska
Groźne substancje w lalkach. Towar z Chin zatrzymany
Urząd Celny Katowice

Wielokrotnie przekroczone stężenia groźnych dla zdrowia ftalanów miało kilkaset lalek, które trafiły do Polski z Chin. Zabawki zatrzymali w Oddziale Celnym w Częstochowie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Zawartość ftalanów w lalkach wynosiła od 0,2 do blisko 5 proc., w Polsce dopuszczalne stężenie tych substancji to tylko 0,1 proc. - poinformowała w piątek Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

 

Chińskie zabawki sprowadził przedsiębiorca z woj. śląskiego, wśród nich było 400 lalek. W trakcie kontroli celnej towaru mundurowi dokładnie sprawdzili je pod kątem bezpieczeństwa produktu. Choć na każdym opakowaniu znajdował się znak CE - zgodności z dyrektywami unijnymi związanymi m.in. z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska - funkcjonariusze pobrali próbki zabawek i wysłali do laboratorium.

 

Zaburzenia w pracy narządów

               

- W wyniku analizy chemicznej okazało się, że lalki zawierały niedopuszczalne ilości substancji chemicznych, tzw. ftalanów (...) Nadmiar tych związków zwiększa ryzyko zachorowania na alergię, astmę, a nawet nowotwory. Powoduje zaburzenia w pracy wątroby, czy nerek - wskazała Kmiecik.

 

Śląski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej potwierdził, że chińskie lalki nie spełniają zasadniczych wymagań dla dziecięcych zabawek. Zatrzymany towar zostanie zniszczony lub wywieziony poza teren Unii Europejskiej, a na wszystkich dokumentach handlowych zostanie naniesiona adnotacja, że produkt jest niezgodny z przepisami, niedopuszczony do swobodnego obrotu.

 

Ftalany są to substancje chemiczne dodawane do wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych - w celu ich zmiękczenia. Są najtańszymi plastyfikatorami dodawanymi do zabawek dziecięcych. Dość łatwo wypłukują się z zabawek. Jeśli znajdują się np. w gryzaczkach dla małych dzieci, wtedy niebezpieczne związki swobodnie wypłukują się do połykanej przez nie śliny.

 

PAP

 

 

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie