Dalszy ciąg dochodzenia ws. korupcji w FIFA. Włoska policja przeszukała willę na Sardynii

Świat
Dalszy ciąg dochodzenia ws. korupcji w FIFA. Włoska policja przeszukała willę na Sardynii
Reuters

Włoska policja zajęła i przeszukała luksusową willę na Sardynii, która miała być "środkiem korupcji" przy sprzedaży praw do transmisji meczów piłkarskich mistrzostw świata. Podejrzanym o przyjęcie korzyści jest były sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke.

Willę miał mu przekazać Nasser Al-Khelaifi, szef klubu piłkarskiego Paris Saint-Germain i jednocześnie właściciel firmy beIN Media w zamian za prawa do transmisji telewizyjnych z mundiali w latach 2018-30.

 

Postępowanie w związku z podejrzeniem o korupcję

 

Jak poinformowała włoska policja, przeszukanie odbyło się w obecności "przedstawiciela ministra Konfederacji Szwajcarskiej". Dzień wcześniej szwajcarska prokuratura wszczęła postępowanie karne przeciwko Al-Khelaifiemu i Valcke w związku z podejrzeniem o korupcję.

 

"Villa Bianca", wartości siedmiu milionów euro, znajduje się w Porto Cervo na Sardynii. W komunikacie policji zaznaczono, że rezydencja należy do międzynarodowej firmy zajmującej się nieruchomościami, ale została oddana do użytku francuskiemu działaczowi.

 

Oficjalne dochodzenie w tej sprawie wszczęła także komisja etyczna FIFA.

 

Łapówki o wartości 100 miliona dolarów

 

Poproszony przez agencję prasową AFP o komentarz adwokat byłego sekretarza generalnego FIFA Stephane Ceccaldi oświadczył, że jego klient dzierżawił posiadłość i "zapłacił czynsz".

 

Kłopoty Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej z wymiarem sprawiedliwości zaczęły się w maju 2015 roku (choć śledztwo prowadzone było od 2014). Wówczas przed kongresem w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Są podejrzani o przyjęcie łapówek o łącznej wartości nawet 100 milionów dolarów. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

 

Zmiany w piłkarskich federacjach

 

W wyniku afery posadę stracili m.in. prezydent FIFA Joseph Blatter, Valcke, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini, a także wielu działaczy, przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej.

 

Valcke został ukarany przez FIFA 12-letnim zakazem działalności w środowisku piłkarskim, który później skrócono o dwa lata. Dwa dni temu Szwajcar zwrócił się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu z wnioskiem o anulowanie 10-letniej dyskwalifikacji.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!