Bielan: sądzę, że zmiana ordynacji samorządowej nastąpi na przełomie jesieni i zimy

Polska
Bielan: sądzę, że zmiana ordynacji samorządowej nastąpi na przełomie jesieni i zimy
PAP/Tomasz Gzell

Sądzę, że zmiana ordynacji samorządowej nastąpi na przełomie jesieni i zimy 2017 r. - powiedział w piątek wiceprezes Polski Razem Adam Bielan. Dodał, że część zmian proponowanych przez PiS nie jest nowa; była przestawiana już w poprzedniej kadencji Sejmu.

Bielan został spytany w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, czy podczas środowego spotkania parlamentarzystów Polski Razem z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim rozmawiano o zmianie ordynacji wyborczej.

 

- Rozmawialiśmy o rozmaitych wariantach zmiany tej ordynacji (...) Przedstawiliśmy nasze uwagi, ale sądzę, że zmiana ordynacji samorządowej, to jest pewnie przełom jesieni i zimy. Najpierw musimy zakończyć sprawę związaną z reformą wymiaru sprawiedliwości - odpowiedział Bielan.

 

"Dwie komisje, kamerki internetowe, inny sposób liczenia głosów"

 

Podkreślił, że zmiany proponowane przez PiS nie są nowe. - Nie jesteśmy żadnymi z nich zaskoczeni - powiedział. Dodał, że część z nich, to zmiany proponowane przez PiS jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu, które miałyby - według niego - "zwiększyć przejrzystość procesu wyborczego oraz zaufanie obywateli do przebiegu procesu liczenia głosów i samych wyborów". W tym kontekście wymienił wprowadzenie "dwóch komisji, kamerek internetowych oraz innego sposobu liczenia głosów".

 

- Są też kwestie dotyczące ewentualnej zmiany okręgów wyborczych i odejścia od jednomandatowych okręgów (takie okręgi są w wyborach do rad gmin, z wyjątkiem miast na prawach powiatu) - dodał Bielan. Zastrzegł jednocześnie, że w tej sprawie żadne decyzje jeszcze nie zapadły i wymaga ona przedyskutowania.

 

Bielan zadeklarował, że Polska Razem zgadza się z większością postulatów PiS-u w tej sprawie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie