Hałabuz: rezydenci napiszą list do Jarosława Kaczyńskiego

Polska

- Będziemy prosić wszystkich, łącznie z prezesem PiS. Żeby interweniował - powiedział w programie "Tak czy Nie" Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. Podkreślił, że protestujący zwrócą się do Jarosława Kaczyńskiego listownie. W czwartek przed godz. 22 rezydenci poinformowali, że zawieszają protest głodowy na czas kolejnych rozmów ze stroną rządową.

2 października ok. 20 lekarzy rezydentów zaczęło głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

 

Lekarze chcą wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

 

"Kwestia godzin, czy dni"

 

W programie "Tak czy Nie", jeszcze przed pojawieniem się informacji o zawieszeniu głodówki, Krzysztof Hałabuz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL powiedział, że młodzi lekarze napiszą tez list do Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o interwencję. Zapytany kiedy to nastąpi stwierdził, że jest to "kwestia godzin, czy dni".

 

Rzecznik resortu zdrowia Milena Kruszewska podała, że do końca tygodnia w Ministerstwie Zdrowia powstanie zespół, którego powołanie zapowiedziała premier po spotkaniu z rezydentami. Zespół ma m.in. przygotować rozwiązania i analizy dot. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

 

W czwartek, na wniosek klubu PO, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił w Sejmie informację na temat protestu głodowego rezydentów. Szef resortu apelował do lekarzy, by skończyli strajk i wraz z rządem usiedli do pracy nad poprawą sytuacji w służbie zdrowia.

 

polsatnews.pl, PAP

 

 

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie