Prezydent Duda: podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej

Polska
Prezydent Duda: podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej
PAP/Tomasz Gzell

- Te dzieci, jeśli uda im się przeżyć i rodzice nie zdecydują się na, niestety, proponowaną obecnie aborcję, są bardzo szczęśliwe. Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać. To są wspaniali ludzie, którzy swoim życiem mogą zrobić wiele dobrego - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie opublikowanym w "Gościu Niedzielnym" zapytany o przerywanie ciąży z powodu wady płodu.

- Podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej - przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa - zapowiedział prezydent.

 

Chcą zaostrzenia prawa aborcyjnego


We wrześniu zbiórkę pod obywatelskim projektem, zaostrzającym prawo aborcyjne, rozpoczął komitet inicjatywy #ZatrzymajAborcję. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.


Proponowane rozwiązania poparli ostatnio m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.


Złożenie projektu liberalizującego ustawę aborcyjną zapowiada Komitet "Ratujmy Kobiety 2017". - Projekt, pod którym zebrano już  150 tys. podpisów, złożymy w Sejmie 20 października  - poinformował w piątek Dariusz Joński ze Stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Projekt zakłada prawo przerwania ciąży do 12. tygodnia, refundację antykoncepcji oraz dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Autorzy dokumentu chcą też ograniczenia stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia. 

Dopuszczalność przerywania ciąży

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do czasu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni

 

gosc.pl, PAP

prz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze