Nowe umundurowanie funkcjonariuszy BOR. Mundury polowe będą miały kolor khaki

Polska
Nowe umundurowanie funkcjonariuszy BOR. Mundury polowe będą miały kolor khaki
MSWiA

Funkcjonariusze BOR otrzymają nowe umundurowanie, zmianie ulegnie przede wszystkim wzór mundurów polowych, które będą miały kolor khaki - poinformowało MSWiA, które w czwartek skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt zarządzenia w tej sprawie. Wymiana mundurów będzie stopniowa. Według projektu, funkcjonariusze będą mogli nosić ich poprzednią wersję do końca 2021 roku.

W lipcu rząd przyjął projekt ustawy o powołaniu Służby Ochrony Państwa - w miejsce Biura Ochrony Rządu. W nowej formacji, która będzie miała uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze, ma pracować 3 tys. osób (obecnie w BOR jest 2210 etatów).

 

Zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych. Służba ta będzie realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom: przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, czci i nietykalności cielesnej, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów (z wyłączeniem, dotyczących tych obiektów, przestępstw przeciwko ochronie informacji), a także określonym typom przestępstw popełnianych przez funkcjonariuszy i pracowników.

 

Kandydaci zostaną poddani badaniom wariografem

 

Zgodnie z projektem ustawy, funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących ochronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających. Jak podkreśla MSWiA, w ten sposób SOP nie będzie uzależniona od informacji uzyskiwanych od innych służb, co wpłynie korzystnie na szybkość i efektywność jej działania.

 

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do SOP zostaną poddani badaniom wariografem, czyli wykrywaczem kłamstw. Zmieni się także sposób ustalania uposażeń funkcjonariuszy SOP, na bardziej motywacyjny. Będą oni otrzymywać dodatek specjalny wynoszący co najmniej 1 proc. wysokości uposażenia zasadniczego, ale nie więcej niż 50 proc. tego uposażenia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie