Myśliwiec Eurofighter rozbił się w Hiszpanii. Zginął pilot

Świat
Myśliwiec Eurofighter rozbił się w Hiszpanii. Zginął pilot
Zdjęcie ilustracyjne, fot. usafe

Myśliwiec wielozadaniowy Eurofighter rozbił się w czwartek w pobliżu bazy wojskowej w Los Llanos w Albacete, na południowym wschodzie Hiszpanii, gdy wracał z parady wojskowej w Madrycie z okazji święta narodowego - poinformowało ministerstwo obrony. Wkrótce po tym podano, że pilot nie zdążył się katapultować i zginął.

Do wypadku doszło w pobliżu bazy lotniczej Los Llanos obok Albacete, 300 km na południowy wschód od Madrytu. - Samolot rozbił się na polu, które znajduje się obok parku - poinformował zastępca przedstawiciela rządu hiszpańskiego w Albacete, Aquilino Iniesta.

 

Na miejscu tragedii pojawiła się błyskawicznie policji, straży pożarnej i śmigłowiec ratownictwa medycznego.

 

Świadkowie: samolot podchodził do lądowania

 

Według relacji naocznych świadków, na których powołują się lokalne media, samolot rozbił się w trakcie manewrów podchodzenia do lądowania.

 

Eurofighter to myśliwiec wielozadaniowy, który powstał w koprodukcji brytyjsko-włosko-niemiecko-hiszpańskiej. Dwie maszyny tego typu rozbiły się w Hiszpanii w 2010 i w 2014 roku. W obu przypadkach piloci zginęli.

 

Święto - symbolem zjednoczenia kraju

 

W czwartek w Hiszpanii przypada święto Dia de la Hispanidad, które upamiętnia dotarcie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Święto to jest symbolem zjednoczenia kraju, ale w tym roku cieniem na obchody kładzie się kryzys w stosunkach między rządem centralnym w Madrycie a władzami regionalnymi Katalonii. Władze centralne dały rządowi w Barcelonie czas do 19 października, by anulował ewentualną decyzję o ogłoszeniu niepodległości regionu, jeśli chce uniknąć zawieszenia katalońskiej autonomii.

 

PAP, polsatnews.pl. La Gaceta de Salamanca

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie