Terlecki: poprawki PiS będą upublicznione, kiedy projekty ws. SN i KRS trafią do Sejmu

Polska
Terlecki: poprawki PiS będą upublicznione, kiedy projekty ws. SN i KRS trafią do Sejmu
Polsat News

Poprawki PiS do prezydenckich projektów ustaw ws. SN i KRS będą oficjalnie upublicznione, kiedy projekty zostaną złożone w Sejmie, chyba że prezydent zdecyduje się je upublicznić - poinformował wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek wieczorem otrzymał poprawki PiS do projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Ich złożenie, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział podczas trzeciego spotkania z prezydentem na temat zmian w wymiarze sprawiedliwości. Na razie nie są znane szczegóły dotyczące propozycji PiS.

 

- Propozycje są spokojnie analizowane w Kancelarii (Prezydenta), nie jest to bynajmniej jedna strona - powiedział w środę Szczerski.

 

"Czekamy na ruch prezydenta"

 

Szef klubu PiS pytany, kiedy treść poprawek, autorstwa PiS, zostanie upubliczniona, odpowiedział, że myśli, iż wówczas, kiedy projekty trafią do Sejmu.

 

- My czekamy na ruch prezydenta. Jeżeli on nie nastąpi, to składamy je (poprawki) za tydzień w Sejmie - powiedział Terlecki.

 

Jak dodał, wówczas treść poprawek będzie znana oficjalnie. - Trzeba liczyć się z tym, że będą pewnie różne przecieki - ocenił szef klubu PiS.

 

Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. W miniony wtorek zostały one skierowane do konsultacji. W piątek odbyło się trzecie spotkanie prezydenta z prezesem PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości.

 

Prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS

 

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

 

Natomiast projekt ustawy o KRS zakłada m.in, że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze