Premier Hiszpanii grozi władzom Katalonii zawieszeniem autonomii regionu

Świat

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zagroził w środę katalońskim władzom, że rząd centralny może uruchomić artykuł 155 hiszpańskiej konstytucji, który umożliwia tymczasowe zawieszenie autonomii regionu. Premier Katalonii we wtorek jednocześnie ogłosił jej niepodległość oraz zaapelował o czasowe odroczenie secesji. Szef hiszpańskiego MSZ stwierdził, że to fortel.

W związku z wtorkowym wystąpieniem premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta rząd centralny formalnie zapyta rząd w Barcelonie, by wyjaśnił, czy ogłosił niepodległość regionu. Rajoy podkreślił, że jest to "wymóg konieczny do uruchomienia artykułu 155".

 

Artykuł ten pozwala na "przyjęcie niezbędnych środków, by zobowiązać (region) do przymusowego przestrzegania obowiązków" wynikających z konstytucji.

 

- W ten sposób chcemy dać pewność obywatelom - dodał Rajoy.

 

Niejasne wystąpienie premiera Katalonii

 

Hiszpańskie media nie były zgodne w ocenach wtorkowego wystąpienia premiera Katalonii. Twierdzą, że Puigdemont jeszcze bardziej skomplikował i tak już pogmatwaną sytuację polityczną w tym regionie Hiszpanii.

 

Komentatorzy zgodnie twierdzą, że faktyczne wprowadzenie secesji Katalonii zostało odłożone w czasie. Niektóre z nich mają jednak wątpliwości czy niespodziewany apel Puigdemonta o zawieszenie deklaracji niepodległości nie jest kolejną "misterną grą" szefa katalońskiego rządu.

 

Szef MSZ: decyzja Puigdemonta to fortel

 

To "fortel, który polega na mówieniu jednej rzeczy, a robieniu drugiej" - powiedział minister spraw zagranicznych Alfonso Dastis we francuskim radiu Europe 1.

 

Szef hiszpańskiej dyplomacji zapytany o możliwość zorganizowania kolejnego, legalnego referendum w Katalonii, odpowiedział, że hiszpańska konstytucja na to nie pozwala. Dodał jednak, że w ramach ustawy zasadniczej jest przestrzeń do rozmów z władzami regionalnymi. - Nie możemy zaakceptować, by część Katalończyków decydowała za całą Hiszpanię - podkreślił.

 

Wcześniej zarówno premier Hiszpanii Mariano Rajoy, jak i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wzywali Puigdemonta, aby nie ogłaszał niepodległości.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie