Karczewski: nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych

Polska
Karczewski: nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych
Polsat News

Nie planujemy likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jak dodał, jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach mają zostać zlikwidowane.

Karczewski był pytany w radiowej Jedynce o zapowiadane zmiany ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych, polegające m.in. na likwidacji drugiej tury wyborów.

 

- Nie planujemy tego, aby zlikwidować drugą turę - nie mówimy o tym, natomiast jednomandatowe okręgi wyborcze w małych miejscowościach w tych wyborach chcemy zlikwidować. One jednak nie odzwierciedlają poglądów mieszkańców. Nie mówię o partii politycznej, ale czasami jakieś stowarzyszenie, grupa, która organizuje się w wyborach ma spore poparcie, a nikt nie dostaje się do rady - tak bywało, choć czasami jest odwrotnie - ocenił marszałek Senatu.

 

Pytany o możliwość wprowadzenia zasady, wedle której tylko partie polityczne będą mogły wystawiać swoich kandydatów w wyborach samorządowych, Karczewski powiedział: "To są takie plotki, które chyba specjalnie opozycja serwuje nam w publicznej przestrzeni, żeby wprowadzić zamęt. Nie słyszałem o takiej propozycji".

 

"Jest coraz więcej polityków, którzy widzą sens współpracy z PiS"

 

Jak dodał, prowadzone są rozmowy ws. wprowadzenia dwóch komisji wyborczych.-  Pierwszej, która pracuje do godz. 18, zamyka się; przychodzi druga komisja, która zajmuje się tylko liczeniem głosów, co czasami trwa bardzo długo - powiedział Karczewski.

 

Marszałek Senatu był proszony o komentarz dot. powołania przez Jarosława Gowina nowego ugrupowania będącego, częścią obozu rządzącego. - (Jarosław Gowin) powiększa obóz Zjednoczonej Prawicy - to tylko mnie cieszy. (...) Jest coraz więcej polityków, którzy widzą sens współpracy z Prawiem i Sprawiedliwością i widzą sens pracy obozu Zjednoczonej Prawicy. Realizujemy swój program wyborczy - jest tego odzwierciedlenie również w sondażach - podkreślił Karczewski.

 

Zapytany o możliwość ewentualnych transferów do PiS, powiedział: "Pojawiają się takie informacje kuluarowe - szczegółów nie znam".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie