Pierwsza adopcja dziecka przez parę gejów w Niemczech

Świat
Pierwsza adopcja dziecka przez parę gejów w Niemczech
PAP/EPA/Valdrin Xhemaj
Zdjęcie ilustracyjne

Tydzień po wejściu w życie przepisów zrównujących prawa par homoseksualnych i małżeństw heteroseksualnych pierwsza para gejów - Michael i Kai Korok - adoptowała dziecko. O decyzji sądu w dzielnicy Berlina Tempelhof-Kreuzberg poinformowała we wtorek agencja dpa.

Para opiekuje się dzieckiem, którego wieku nie podano.

 

Michael i Kai Korok zawarli tydzień temu na podstawie nowych przepisów związek małżeński. Wcześniej żyli w związku partnerskim.

 

Ustawa o otwarciu instytucji małżeństwa dla osób tej samej płci obowiązuje od 1 października. Bundestag uchwalił nowe prawo 30 czerwca.

 

Zabiegi organizacji gejowskich wspierane przez Zielonych, Lewicę i SPD o doprowadzenie do całkowitego zrównania par homo- i heteroseksualnych rozbijały się od lat o sprzeciw partii chadeckich CDU i CSU.

 

Zmiana stanowiska kanclerz Niemiec

 

W lecie br. kanclerz Angela Merkel nieoczekiwanie zmieniła stanowisko wobec adopcji dzieci przez homoseksualistów i pozwoliła posłom swojej partii na głosowanie zgodnie z własnym sumieniem, bez dyscypliny partyjnej.

 

Podczas głosowania w Bundestagu ustawę poparło 393 posłów, w tym 75 (około jednej czwartej klubu) z CDU i CSU. Merkel oddała głos przeciwko ustawie.

 

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2015 roku w Niemczech mieszkało 94 tys. par homoseksualnych, z czego 43 tys. zarejestrowało swój związek jako "związek partnerski".

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie