"Nie nabyli wiedzy merytorycznej". Studia w akademii muzycznej nie wystarczą, aby uczyć w szkole muzycznej

Polska
"Nie nabyli wiedzy merytorycznej". Studia w akademii muzycznej nie wystarczą, aby uczyć w szkole muzycznej
Facebook/Jakub Tybulczyk; Pixabay/Pexels

"Ja i moi koledzy, absolwenci Akademii Muzycznych o specjalnościach jazzowych, edukacji artystycznej, muzyki dawnej mamy zostać pozbawieni możliwości do nauczania w Szkołach Muzycznych"- napisał na FB absolwent. Dołączył list z ministerstwa kultury informujący, że nauczyciel gry na perkusji na kierunku "jazz" nie ma "niezbędnej wiedzy" do nauczania gry na perkusji klasycznej w szkołach muzycznych.

5 września jeden z absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciel gry na perkusji w Szkole Muzycznej I stopnia, napisał list do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ws. swoich kwalifikacji do wykonywania zawodu.

 

"Nie spełnia wymogów kwalifikacyjnych"

 

W odpowiedzi przesłanej 25 września otrzymał informację: "Analiza dołączonych do pisma kopii dokumentów potwierdzających pana wykształcenie, w tym w szczególności - kopii dyplomu ukończenia Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku »jazz i muzyka estradowa«, w zakresie instrumentalistyki jazzowej - perkusja, - nie pozwala na stwierdzenie nabycia przez Pana niezbędnej wiedzy merytorycznej w zakresie prowadzenia zajęć z perkusji (klasycznej) w publicznych szkołach muzycznych I stopnia oraz niepublicznych szkołach muzycznych I stopnia o uprawnieniach szkoły muzycznej".

 

Jak dodano, "w związku z powyższym należy stwierdzić, że w zakresie ww. przedmiotu nie spełnia Pan wymogów kwalifikacyjnych".

 

Pod listem podpisała się dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Lidia Skrzyniarz.

 

"Nasze nauczanie odbywa się wbrew prawu"

 

"Pani Skrzyniarz, absolwentka muzykologii, uważa, że muzycy po Akademiach Muzycznych nie mają wiedzy jak uczyć podstaw w grze na instrumencie, pomimo ukończonego drugiego stopnia, po którym można grać trudne partie w orkiestrach, ale według niej nie ma się wiedzy, jak nauczyć trzymania smyczka" - napisał na Facebooku Jakub Tybulczyk, który opublikował list z ministerstwa.

 

List otrzymał od znajomego, który chce pozostać anonimowy.

 

Jak dodał, "dostaliśmy informację (absolwenci Akademii Muzycznych nauczający gry na instrumentach - red.), że nasze nauczanie w szkołach odbywa się WBREW PRAWU, co czyni z nas rzekomych przestępców. Ponadto odebrano nam możliwości ukończenia awansu, a także wielu z nas nawet go cofnięto!"

 

Potrzebne "przygotowanie pedagogiczne"

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych, placówek kształcenia artystycznego i placówek doskonalenia nauczycieli, "kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub do prowadzenia zajęć edukacyjnych artystycznych w szkołach muzycznych i w policealnych szkołach muzycznych posiada osoba kwalifikująca się przygotowaniem pedagogicznym oraz dyplomem ukończenia studiów magisterskich w uczelni artystycznej na kierunku (specjalności) zgodnym (zgodnej) z nauczanym przedmiotem lub z rodzajem prowadzonych zajęć".

 

Dodano, że kwalifikacje te posiada także osoba, która "legitymuje się przygotowaniem pedagogicznym oraz dyplomem ukończenia studiów magisterskich w uczelni artystycznej na kierunku (specjalności) innym (innej) z nauczanym przedmiotem, która w ramach danego kierunku nabyła niezbędną wiedzę merytoryczną w zakresie nauczanego przedmiotu lub w zakresie prowadzonych zajęć".

 

Akademia Muzyczna i dodatkowe studium pedagogiczne

 

Jak zapewnił Tybulczyk, "wielu z nas ukończyło klasyczne Szkoły Muzyczne I i II stopnia i taką wiedzę merytoryczną na pewno uzyskało".

 

"Jeśliby się jednak czepiać o ukończony II stopień, to w ramach studium pedagogicznego podczas studiów na Akademiach, odbyliśmy praktyki w PSM, pod okiem nauczycieli nauczających muzyki klasycznej. Ci nauczyciele podpisali nam ukończenie tych praktyk z wynikiem POZYTYWNYM" - dodał.


"Dla Pani Skrzyniarz to jednak za mało i uważa, że pomimo uzyskanych uprawnień, odbytych praktyk, nie powinniśmy uczyć w szkole. Jednak czy podstawy, czy to w jazzie, czy w klasyce nie są takie same?" - zastanawia się autor wpisu.

 

Zdaniem Tybulczyka, "bezprawnie i po cichu jest przygotowywana zmiana w dzienniku ustaw, aby całkowicie zabrać nam możliwość nauczania - co wiąże się brakiem pracy i możliwości zatrudnienia po Akademii Muzycznej. Czytaj - Nasze specjalności nie mają pokrycia w zdobyciu zawodu".

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego spytaliśmy m.in. o to, jaką "niezbędną wiedzę merytoryczną w zakresie nauczanego przedmiotu lub w zakresie prowadzonych zajęć" powinien posiadać nauczyciel w szkole muzycznej po akademii muzycznej oraz czy resort planuje odsunąć absolwentów akademii muzycznych od nauczania w szkołach muzycznych I i II stopnia. Czekamy na odpowiedź.

 

polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie