"To już chyba szesnasta partia Gowina". Kukiz o zapowiedziach wicepremiera

Polska

- Chodzi przede wszystkim o to, żeby zaistnieć w klubie Zjednoczonej Prawicy w taki sposób, by móc jak najwięcej synekur ugrać - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Paweł Kukiz. Lider Kukiz'15 odniósł się w ten sposób do zapowiedzi Jarosława Gowina, zgodnie z którą powstanie nowe ugrupowanie wolnorynkowe, które zasili obóz koalicji rządzącej.

We wtorek Gowin zapowiedział powołanie nowego ugrupowania. Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o połączenie Polski Razem ze środowiskami wolnorynkowej prawicy. Partia wolnorynkowa ma być jednocześnie konserwatywna w sprawach kulturowych i obyczajowych.

 

"Podobne rysy jak Korwin-Mikke"

 

- To już chyba szesnasta partia (Gowina) - ocenił Kukiz w programie "Gość Wydarzeń". - On ma podobne rysy jak Korwin Mikke mniej więcej. Co szansa, to nowa partia - dodał.

 

- Chodzi przede wszystkim o to, żeby zaistnieć w klubie Zjednoczonej Prawicy w taki sposób, by móc jak najwięcej synekur ugrać - stwierdził lider Kukiz'15.

 

"Przez 3/4 życia mówi raz po raz coś innego udając wolnościowca"

 

Zapytany o to, czy nowe ugrupowanie może być zagrożeniem dla ruchu Kukiza, odpowiedział: "Jak nam zagrozić może 9 osób pana Gowina?".

 

- Kto mu uwierzy? Panu w moim wieku, który przez 3/4 życia mówi raz po raz coś innego udając wolnościowca? - pytał Kukiz.

 

Lider Kukiz'15 podkreślił, że Gowin "głosuje z PiS-em za ustawami, które są antywolnościowe i antyrepublikańskie". - (Gowin) stworzy partię republikańską? Kto w to uwierzy? - pytał.

 

"Mogą zgodnie z prawem zmienić ordynację wyborczą"

 

Kukiz powiedział także, że "nie ma takiej opcji, żeby Kukiz'15 zostało partią", jeśli tylko PiS "nie zacznie w taki sposób mieszkać przy ordynacji wyborczej, że dopuści do wyborów tylko podmioty partyjne".

 

- Mają większość w parlamencie i to umożliwia absolutnie zgodne z prawem zmiany w ordynacji wyborczej - tłumaczył Kukiz.

 

"Mi akurat prostytucja partyjna jest obca"

 

Rzecznik PiS Beata Mazurek zapewniła w poniedziałek, że "nie ma takich rozwiązań", według których możliwość kandydowania miałyby tylko i wyłącznie partie polityczne.

 

Zapowiedź Kukiza o ewentualnym przekształcenia ruchu w partię skomentowała. - Rozumiem, że to taki jego krok do przodu, żeby sięgnąć po pieniądze na partie polityczne z budżetu państwa, a więc sięgnąć po środki, które tak krytykował - powiedziała Mazurek na briefingu w Sejmie.

 

- Mi akurat prostytucja jest obca - skomentował te słowa Kukiz. - Mówię o prostytucji partyjnej, o pobieraniu subwencji partyjnej z kieszeni obywateli. Nie powinno się mierzyć innych swoją miarą - dodał.

 

Jak stwierdził, "pieniądze to ja mam w rock'n'rollu".

 

"Kukiz'15 świadomie zrezygnował z 30 mln subwencji"

 

Lider Kukiz'15 stwierdził, że jego ruch nie ma problemów finansowych, ale ma "trudniej niż partie polityczne".

 

- Kukiz'15 jako ruch świadomie zrezygnował z 30 mln subwencji partyjnych. Taka partia polityczna np. z państwa pieniędzy bierze subwencje i za to kupuje nieruchomości. Może np. wydać 5 mln na dom partii, ośrodek partyjny nad morzem - dodał.

 

Polsat News

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie