Islandia awansowała na MŚ. Tak małego kraju na mundialu jeszcze nie było

Świat
Islandia awansowała na MŚ. Tak małego kraju na mundialu jeszcze nie było
PAP/EPA/BIRGIR THOR HARDARSON

Piłkarze reprezentacji Islandii tworzą historię swojego kraju. W niedzielę pokonali Kosowo 2:0 i wygrali swoją grupą eliminacyjną, a tym samym po raz pierwszy awansowali na mistrzostwa świata. Ten liczący zaledwie 330 tysięcy mieszkańców kraj będzie najmniejszym, jaki kiedykolwiek wystąpił na mundialu.

Islandczycy wyprzedzili w grupie eliminacyjnej m.in. silne reprezentacje Chorwacji, Ukrainy i Turcji. Do tej pory na wielkiej imprezie piłkarskiej wystąpili raz.

 

W zeszłym roku zadebiutowali na mistrzostwach Europy we Francji, których byli jedną z rewelacji. Dotarli do ćwierćfinału, eliminując w 1/8 finału Anglię.

 

Piłkarską Europę ujęła wówczas nie tylko efektowna gra Islandczyków, ale także ich barwni kibice, wyróżniający się nietypowym dopingiem, który podpatrzyli u polskich kibiców piłki ręcznej. Słynnego "Huh" nie mogło zabraknąć również po zwycięstwie nad Kosowem.

 

 

 

 

Do tej pory najmniej liczebnym krajem jaki rywalizował na mistrzostwach świata był Trynidad i Tobago, który liczy 1,3 mln mieszkańców. Jego piłkarze awansowali na mundial w Niemczech w 2006 roku.

 

polsatnews.pl

 

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie