Do wniosku o paszport dołączył zdjęcie innej osoby. Zrobił to na zlecenie sąsiada

Polska
Do wniosku o paszport dołączył zdjęcie innej osoby. Zrobił to na zlecenie sąsiada
policja.pl

Łódzcy policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który na swoje dane osobowe chciał wyrobić paszport dla kogoś innego. Zrobił to na zlecenie sąsiada, a za "usługę" miał otrzymać 3 tys. zł. Dokument był przeznaczony dla obcokrajowca.

21-latek przyszedł do urzędu paszportowego, gdzie po wypełnieniu kwestionariusza personalnego przedłożył zdjęcie innego, nieznanego mu wcześniej, mężczyzny.

 

Zatrzymany przy odbiorze

 

Na trop nieuczciwego petenta bardzo szybko wpadli łódzcy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.

 

Mężczyzna został zatrzymany 9 października, gdy stawił się po odbiór "sfabrykowanego" paszportu. Jak się okazało, wyrobienie dokumentu zlecił 57-letni sąsiad podejrzewanego.

 

Dokument przeznaczony był dla obcokrajowca, a 21-latek za użyczenie swoich danych osobowych miał otrzymać około 3 tysięcy złotych.

 

Odkryli kontrabandę tytoniową

 

Dodatkowo, w trakcie przeszukania mieszkania "zleceniodawcy" w ręce stróżów prawa wpadła kontrabanda tytoniowa w ilości 4 tysięcy papierosów luzem, 160 paczek papierosów oraz blisko 9 kilogramów tytoniu, co stanowi wartość uszczuplenia podatku akcyzowego opiewającą na kwotę blisko 10 tysięcy złotych.

 

21-latek oraz 57-latek usłyszą zarzuty współudziału w popełnieniu przestępstwa polegającego wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, co zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Starszy z zatrzymanych mężczyzn usłyszy również zarzut posiadania wyrobów bez polskich znaków akcyzy, co zagrożone jest karą grzywny i pozbawienia wolności do lat trzech.

 

PAP

 

kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze