Szydło: nie dostrzegam złych relacji pomiędzy prezydentem a szefem MON

Polska
Szydło: nie dostrzegam złych relacji pomiędzy prezydentem a szefem MON
PAP/Jacek Turczyk

- Nie dostrzegam złych relacji pomiędzy ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem a prezydentem Andrzejem Dudą, dostrzegam natomiast różnicę zdań w przypadku poszczególnych projektów i dyskusji - powiedziała premier Beata Szydło.

Premier pytana na briefingu po inauguracji budowy drugiego etapu inwestycji drogowej w miejscowości Naprawa o to, kto jest winny "złych relacji pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej", odpowiedziała, że nie dostrzega złych relacji między prezydentem a szefem MON.

 

- Natomiast oczywiście dostrzegam różnice zdań w przypadku poszczególnych projektów, czy dyskusji na temat obsady personalnej, ale proszę mi też pozwolić nie komentować decyzji pana prezydenta, bo to są jego decyzje - powiedziała szefowa rządu.

 

- Mam głębokie przekonanie, że pan prezydent podobnie jak i pan minister Macierewicz dążą do tego, żeby rozwój polskiej armii i sytuacja w polskiej armii były jak najlepsze - dodała Szydło.

 

Odłożone nominacje generalskie

 

Przed tegorocznym świętem Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda odłożył nominacje generalskie. Jako powód, BBN podało trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu dowodzenia, co - jak zaznaczono - nie stwarzało warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny kandydatur.

 

Prezydencki minister Andrzej Dera wyraził opinię że zanim zapadną decyzje w sprawie nominacji generalskich, musi zostać przeprowadzona reforma systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Zmiana obecnego systemu dowodzenia, to jeden z tematów, których dotyczy przeprowadzony przez MON Strategiczny Przegląd Obronny. Pod koniec sierpnia resort obrony przesłał prezydentowi uaktualniony m.in. o nowe dane finansowe raport z SPO (pierwszą wersję prezydent otrzymał pod koniec maja).

 

Różnice zdań między BBN a MON

 

Jak mówił wcześniej szef BBN Paweł Soloch, między BBN a MON są różnice zdań, dotyczące prerogatyw prezydenta w systemie kierowania i dowodzenia.

 

W wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu "Do Rzeczy" Andrzej Duda, pytany, jak wyglądają jego relacje z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, odparł, że "to trudna współpraca". Z kolei szef MON w poniedziałkowym wywiadzie dla "Sieci" powiedział, że kadra BBN ma szczególny charakter; nie została zmieniona po okresie Donalda Tuska i jest obarczona wszystkimi cechami charakterystycznymi dla rządów III RP.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie