Prezydent wnioskuje o zwołanie na 5 grudnia Zgromadzenia Narodowego

Polska
Prezydent wnioskuje o zwołanie na 5 grudnia Zgromadzenia Narodowego
PAP/Jakub Kamiński

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z wnioskiem do Sejmu o zwołanie Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia "w celu wysłuchania orędzia prezydenta RP". "Tego dnia przypada 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości. (...) U progu roku 2018 potrzebne będzie uroczyste wydarzenie, które (...) we właściwy sposób podkreśli jego wagę" - uzasadnił prezydent.

Józef Piłsudski - współtwórca niepodległej Polski - urodził się 5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie.

 

- Urodziny marszałka Józefa Piłsudskiego, to taka inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości - powiedział prezydent w poniedziałek dziennikarzom w Wodzisławiu Śląskim, pytany o swój wniosek ws. zwołania Zgromadzenia Narodowego.

 

"Wyjątkowe wydarzenie polityczne"

 

Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił, że "Zgromadzenie Narodowego to wyjątkowe wydarzenie polityczne".

 

- W ten sposób pokażemy doniosłe znaczenie obchodów odzyskania niepodległości - powiedział Kolarski przypominając, że Sejm ustanowił 2017 r. Rokiem Józefa Piłsudskiego. Kolarski dodał, że decyzję w sprawie prezydenckiego wniosku podejmie Prezydium Sejmu.

 

W przypadkach określonych w konstytucji, Sejm i Senat, obradując wspólnie pod przewodnictwem marszałka Sejmu lub w jego zastępstwie marszałka Senatu, działają jako Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z konstytucją prezydent może zwracać się z orędziem do Sejmu, do Senatu lub do Zgromadzenia Narodowego.

 

Po raz ostatni Zgromadzenie Narodowe zebrało się w kwietniu 2016 roku z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. Po raz pierwszy obradowało poza Warszawą - w Poznaniu.

 

Również wówczas prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, w którym oświadczył m.in., że "Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu"

 

PAP, polsatnews.pl

mr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie