Macierewicz: "fabryki trolli" atakują MON i inne resorty

Polska
Macierewicz: "fabryki trolli" atakują MON i inne resorty
PAP/Tytus Żmijewski

- Ministerstwo obrony narodowej i inne resorty w Polsce są celami działań "fabryk trolli", prowadzących działania dezinformacyjne nieomal każdego dnia - powiedział szef MON Antoni Macierewicz w poniedziałek podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie.

Macierewicz podkreślił, że istnieją narzędzia, które pozwalają z łatwością "zainfekować" dezinformacją całe społeczeństwo.

 

- Na te narzędzia składają się całe fabryki, jeżeli tak można to powiedzieć, trolli oraz boty. Grupy osób prowadzą na masową skalę operacje informacyjne, czy lepiej powiedzieć, dezinformacyjne, zaplanowane m.in. przez rosyjski wywiad - stwierdził szef MON.

 

Jak dodał, te grupy osób są w mediach społecznościowych wspierane przez boty, czyli "programy dystrybuujące wcześniej przygotowany przekaz".

 

"Rosjanie dążą do wpływania na systemy wyborcze"

 

Według Macierewicza, bot nie jest samodzielny, a służy jedynie do zwiększenia skutecznego oddziaływania dezinformacji.

 

- W niedalekiej przeszłości wielokrotnie widzieliśmy, jak w ten właśnie sposób, Rosjanie są w stanie albo dążą do wpływania na procesy wyborcze w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech a także ostatnio w Katalonii - ocenił minister obrony.

 

- W naszym kraju MON, ale także inne resorty są celami działań fabryk trolli i botnetu nieomal każdego dnia - podkreślił Macierewicz.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie