"Wystarczy. Odzyskajmy mądrość". Manifestacja w Barcelonie przeciwko odłączeniu Katalonii od Hiszpanii

Świat
"Wystarczy. Odzyskajmy mądrość". Manifestacja w Barcelonie przeciwko odłączeniu Katalonii od Hiszpanii
PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA

Tysiące Hiszpanów wyszły w niedzielę na ulice Barcelony, aby demonstrować przeciwko planom odłączenia się Katalonii od Hiszpanii. Przed tygodniem w referendum w tym regionie za niepodległością opowiedziało się 90,18 proc. głosujących.

Hasłem demonstracji jest slogan: "Wystarczy. Odzyskajmy mądrość".

 

- Nie chcemy secesji. Przez długi czas milczeliśmy - wyjaśniał 44-letni Alejandro Marcos, malarz pokojowy, który przyjechał do Barcelony z miejscowości Badalona.

 

Pomiędzy premierem hiszpańskiego rządu Mariano Rajoyem a separatystycznymi władzami Katalonii panuje po referendum całkowity impas; władze centralne uznają je za nielegalne.

 

Premier Rajoy wykluczył mediacje

 

Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont domaga się "międzynarodowej mediacji". Premier Rajoy w opublikowanym w nocy, z soboty na niedzielę, wywiadzie dla "El Pais" wykluczył jednak mediację jako drogę rozwiązania kryzysu w Katalonii. Ogłosił też, że wyklucza zorganizowanie w kraju przedterminowych wyborów.

 

- To czego sobie życzę, to oddalenie jak najszybciej groźby deklaracji niepodległości (Katalonii), gdyż nie da się nic zbudować, jeśli zagrożenie dla jedności narodowej nie zniknie" - powiedział w wywiadzie.

 

 

We wtorek odbędzie się posiedzenie katalońskiego parlamentu, podczas którego katalońscy deputowani, popierający secesję, mogą ogłosić niepodległość tego regionu.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie