Zrezygnował z funkcji szefa Zgromadzenia Parlamentarnego RE. "Nie cieszył się zaufaniem" z powodu podróży do Syrii

Świat
Zrezygnował z funkcji szefa Zgromadzenia Parlamentarnego RE. "Nie cieszył się zaufaniem" z powodu podróży do Syrii
Wikimedia Commons/Partido Popular de la Comunidad Valenciana

Hiszpański senator Pedro Agramunt zrezygnował w piątek ze stanowiska przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE), na trzy dni przed planowanym głosowaniem nad wnioskiem o pozbawienie go funkcji z powodu kontrowersyjnej podróży do Syrii. Stanowisko p.o. przewodniczącego automatycznie przechodzi na najstarszego z jego zastępców, w tym przypadku brytyjskiego posła Rogera Gale'a.

- Postanowiłem dziś ze względów osobistych nie przewodniczyć już Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy - ogłosił na Twitterze hiszpański polityk. Stanowisko to piastował od stycznia 2016 roku.

 

 

"Jego postępowanie poważnie szkodzi reputacji ZPRE"

 

Wniosek o jego dymisję miał być omawiany w poniedziałek na otwarciu sesji plenarnej w Strasburgu. W obliczu decyzji Agramunta debata ta się nie odbędzie.

 

Autorzy wniosku argumentowali, że Agramunt "nie cieszy się już zaufaniem Zgromadzenia, ponieważ jego postępowanie poważnie szkodzi reputacji Zgromadzenia Parlamentarnego".

 

Odmawiał podania się do dymisji

 

Powodem jest spotkanie hiszpańskiego polityka z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem podczas zorganizowanej przez Rosję podróży do Syrii w kwietniu. Agramunt odmawiał podania się do dymisji z tego powodu.

 

Stanowisko p.o. przewodniczącego ZPRE automatycznie przechodzi na najstarszego z 20 jego zastępców, w tym przypadku brytyjskiego posła Rogera Gale'a.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze