"To nie jest dobry standard". Kowalczyk o zatrudnieniu brata Zbigniewa Ziobry w Pekao SA

Polska

- To nie jest dobry standard, ale nie chcę wchodzić w kompetencje zarządu - skomentował w Radiu Zet szef stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk fakt, że Witold Ziobro, młodszy o 7 lat brat ministra sprawiedliwości, pracuje w Pekao. Na pytanie, co z tym zrobić, odpowiedział: "Zobaczymy". Według "Newsweeka" Witold Ziobro od września jest doradcą zarządu Pekao SA ds. cyberbezpieczeństwa.

Kowalczyk stwierdził, że w takich przypadkach decyzja należy do organów spółki.

 

- Ja nie mogę wkraczać w tę decyzję. On nie jest członkiem zarządu, jest pracownikiem, więc to zupełnie co innego. Tutaj nie ma bezpośredniej formy nadzoru - powiedział Kowalczyk.

 

Element "repolonizacji"

 

Pekao SA to drugi pod względem wielkości bank w Polsce. W grudniu ubiegłego roku kontrolowane przez państwo PZU i Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę nabycia akcji Pekao od włoskiego UniCredit. Był to jeden z elementów zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego.

 

4 maja Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na zakup akcji Banku Pekao. Od czerwca pracami zarządu Pekao SA kieruje Michał Krupiński, były prezes PZU, a za poprzednich rządów PiS - wiceminister skarbu.

 

Najpierw w PZU

 

Jak ustalił "Newsweek", Witold Ziobro był zatrudniony na stanowisku doradcy zarządu w spółce-córce PZU Życie w okresie, gdy Krupiński był właśnie prezesem PZU, czyli od stycznia 2016 roku do marca 2017 r. Gdy Krupiński przeszedł do Pekao SA posadę tam dostał też Witold Ziobro.

 

Tygodnik przypomniał, że za czasów prezesury Krupińskiego w PZU pracę w spółkach tej grupy otrzymali też m.in. żona Zbigniewa Ziobry Patrycja Kotecka  (pracuje w należącej do PZU spółce Link 4) i szef jego dawnego stowarzyszenia Katon Marcin Szuba.

 

Z kolei w zarządzie PZU znalazł się m.in. były adwokat Zbigniewa Ziobry Bartłomiej Litwińczuk, który reprezentował obecnego ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego w wielu procesach cywilnych wytoczonych m.in. tygodnikom „Polityka”, „Newsweek”, „Przegląd”.

 

polsatnews.pl, radiozet.pl, newsweek.pl, PAP

kan/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie