Szyszko: Lasy Państwowe sadzą około tysiąc drzew na minutę

Polska
Szyszko: Lasy Państwowe sadzą około tysiąc drzew na minutę
Polsat News

- Rocznie Lasy Państwowe sadzą ok. pół miliarda drzew, czyli 1000 drzew na minutę; Polska jest też liderem zrównoważonej gospodarki leśnej - powiedział w rozmowie z PAP minister środowiska Jan Szyszko. Dodał też, że polskie lasy mogą odegrać istotną rolę w walce o lepszy klimat.

Od 9 do 13 października w Warszawie odbywać się będzie wspólna Sesja Komitetu do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji do spraw Leśnictwa FAO.

 

"W czołówce pod względem powierzchni lasów"

 

Resort środowiska wyjaśnił, że do stolicy przyjadą uczestnicy z ponad 50 krajów, w tym ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i leśnictwa oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

 

Wydarzeniu towarzyszyć będą obchody IV Europejskiego Tygodnia Leśnego.

 

- Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one bowiem blisko 1/3 powierzchni naszego kraju. Co warte jest podkreślenia, lesistość Polski systematycznie się zwiększa. Zgodnie z Krajowym programem zwiększenia lesistości, powierzchnia lasów w 2050 r. ma obejmować 33 proc. powierzchni kraju. Lasy Państwowe sadzą obecnie ok. 500 mln drzew rocznie, czyli ok. tysiąc na minutę - podkreślił Szyszko.

 

- Podczas konferencji chcemy pokazać Polskę jako lidera w prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej i wiarygodnego partnera w Europie i w całym regionie paneuropejskim - dodał.

 

"Pochłanianie dwutlenku węgla przez las"

 

Minister dodał, że podczas spotkania "będziemy chcieli pokazać polską wizję walki ze zmianami klimatu, czyli przedstawić koncepcję leśnych gospodarstw węglowych".

 

-  Jest to polski pomysł na redukcję emisji gazów cieplarnianych w atmosferze, który został opracowany przez resort środowiska i Lasy Państwowe - podkreślił Szyszko.

 

Pytany o to na czym polega ta koncepcja stwierdził: - Poprzez odpowiednie gospodarowanie lasem, np. przez dosadzanie do starych drzew tych młodych, można zwiększyć pochłanianie dwutlenku węgla przez las. Węgiel jest wychwytywany przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy i im dłużej rośnie las, tym więcej węgla można w nim składować. Ważną rolę w sekwestracji węgla odgrywają również gleby. Powinno się też unikać tzw. całkowitych zrębów, żeby zapobiec "ucieczce emisji" - powiedział.

 

PAP

kan/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie