"Klub PiS zamierza zgłosić poprawki do ustaw o KRS i SN prezydenta Dudy". Łapiński po spotkaniu prezydenta z prezesem PiS

Polska

- W najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnego spotkania prezydenta z prezesem PiS - powiedział po spotkaniu rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Rozmowa odbyła się na prośbę prezes PiS po tym, jak Andrzej Duda zaprezentował własne pomysły na reformę sądownictwa.

Spotkanie miało rozpocząć się o godz. 17. Prezydent Duda pojawił się w pałacu dziesięć minut przed czasem. Prezes do Belwederu przybył z pięciominutowym opóźnieniem. Spotkanie zakończyło się ok. godz. 19.

 

- W najbliższym czasie klub parlamentarny PiS zamierza zgłosić poprawki do (projektów) ustaw przedstawionych przez pana prezydenta - powiedział Łapiński.

 

"Należy spodziewać się kolejnego spotkania"

 

- Pan prezydent zadeklarował, że z tymi poprawkami na piśmie zapozna się wcześniej, żeby zobaczyć, jak one wyglądają. Pan prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli będą jasno i precyzyjnie zapisane, dopiero wtedy może się do nich odnosić - dodał rzecznik prezydenta.

 

To już trzecia rozmowa obu polityków ws. reformy sądownictwa. Podczas poprzedniej wizyty to prezes PiS czekał na przyjazd prezydenta.

 

Rzecznik prezydenta poinformował, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnego spotkania. - Nie skłamię, nie będzie też tajemnicą jeśli powiem, że należy się spodziewać kolejnego spotkania, ale jeszcze tutaj data i termin nie zostały ustalone - powiedział dziennikarzom Łapiński.

 

Łapiński poinformował jednocześnie, że podczas piątkowego spotkania politycy poruszali tematy bieżące. - Pan prezes też mówił panu prezydentowi o pewnych kwestiach, które były poruszane podczas ostatniego posiedzenia władz PiS, które odbyło się w tym tygodniu - powiedział prezydencki rzecznik.

 

- Prezydent powtórzył, że jego warunki brzegowe, z których nie ustąpi, są znane i dotyczą kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, wyboru KRS - rzeczy, o których pan prezydent wielokrotnie dotąd mówił - powiedział Łapiński dziennikarzom.

 

"To jest bardzo dobry kierunek współpracy"

 

Pytany, czy to oznacza, że prezydent w sprawie wyboru członków KRS podtrzymuje swój pomysł "jeden poseł, jeden głos", Łapiński powiedział, że Andrzej Duda "nie zrezygnuje z tego, żeby wybór członków KRS potrzebował zgody ponadpartyjnej".

 

Na pytanie, czy PiS i prezydent ws. sądów mówią jednym głosem i, czy jest między nimi porozumienie, rzecznik prezydenta dodał, że jeśli klub PiS chce zgłosić poprawki, "to bardzo dobrze", że wcześniej przedstawia je prezydentowi. - To jest bardzo dobry kierunek współpracy - ocenił.

 

Dopytywany kiedy zostaną przedstawione prezydentowi, powiedział, że "na pewno przed tym, kiedy będą procedowane w Sejmie". - To zależy od Prawa i Sprawiedliwości. Należy się spodziewać ich w ciągu kilku dni, ale na pewno przed tym, jak ustawy będą procedowane w Sejmie - dodał.

 

Rzecznika prezydenta pytano też o atmosferę spotkania. Powiedział, że nie uczestniczył w tym spotkaniu, więc tego nie wie; za to został poinformowany, że oprócz ustaw na spotkaniu omawiano też kwestie, które były stawiane na kierownictwie partii, nie tylko kwestie ustaw, ale też inne bieżące kwestie polityczne.

 

 

Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; we wtorek zostały one skierowane do konsultacji. Przygotowanie projektów o SN i KRS prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.

 

Prezydencki projekt noweli ustawy o KRS 


Projekt noweli ustawy o KRS przedstawiony przez prezydenta zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - red.). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.

 

PAP, polsatnews.pl

grz/ml/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie