"SE": fundacja córki Macierewicza dostała pół mln zł z budżetu państwa. Organizacja wydała oświadczenie

Polska
"SE": fundacja córki Macierewicza dostała pół mln zł z budżetu państwa. Organizacja wydała oświadczenie
PAP/Paweł Supernak

Ponad 500 tys. zł z budżetu państwa miała otrzymać w 2016 r. Fundacja Bank Mleka Kobiecego, którą od ośmiu lat prowadzi córka ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza Aleksandra Wesołowska - poinformował "Super Express", powołując się na sprawozdanie finansowe fundacji. "Wszystkie środki pozyskiwane z budżetu państwa są systematycznie rozliczane" - napisała Wesołowska w oświadczeniu.

Fundacja zajmuje się m.in. pozyskiwaniem mleka kobiecego i dostarczaniem go kobietom, które same nie mogą karmić piersią.


Jak podkreślił "Super Express", w poprzednich latach fundacja nie mogła liczyć na dotacje z budżetu państwa.


W 2015 r. organizacja otrzymała 12 tys. zł z warszawskiego ratusza.


Rok później Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało fundacji 185 tys. zł na projekt "Laktotech”. Urząd Miasta Warszawy ponownie dotował fundację kwotą 12 tys. zł.


Na pytanie dziennikarzy o źródło pozostałych 300 tys. zł organizacja nie odpowiedziała - podał "SE".

 

"Środki systematycznie rozliczane"

 

W odpowiedzi na tekst "SE", fundacja wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że w 2016 r. dotacja z NCBiR na projekt "Laktotech" wyniosła 398 712,17 zł, a dotacja z Urzędu m.st. Warszawy 12 200 zł.

 

Pozostały przychód fundacji w 2016 r. pochodził z darowizn (23 296,95 zł), dotacji z innych źródeł 100 tys. zł oraz z odpisu 1 proc. podatku (3 088,40 zł).

 

Zaznaczono, że dotacja z NCBiR na projekt "Laktotech" "zawiera środki, które wpłynęły na konto Fundacji w 2016 r. oraz te, które wpłynęły w 2015 r., ale dotyczyły kosztów poniesionych w 2016 r.".

 

"Pragnę podkreślić, że wszystkie środki pozyskiwane przez Fundację z budżetu państwa są systematycznie i zgodnie z wymogami rozliczane w instytucjach dotacyjnych" - napisała w oświadczeniu dr Wesołowska.

 


"To wymaga wyjaśnienia"


- Wydaje mi się, że to jest interpretacja opozycji, bądź nieprzyjaznych dziennikarzy. Różne gazety różne rzeczy donoszą – w ten sposób tę sprawę w Polsat News skomentował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

 


Podkreślił jednak, że "zawsze w takiej sytuacji, co do zasady, kiedy mamy do czynienia z osobami, które są związane rodzinnie czy blisko towarzysko, niezależnie od opcji i sytuacji, to oczywiście wymaga wyjaśnienia".


- Tu sądzę, że to wyjaśnienie będzie miało miejsce, ale ja nie znam tych podstaw, jeśli chodzi o decyzje i dokumenty. Nie mogę nikogo oskarżać - podkreślił wiceminister.

 

se.pl, Polsat News, polsatnews.pl

 

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie