Rekordowa susza w Portugalii. Prognozy nie są korzystne
Na 99 proc. terytorium Portugalii utrzymuje się susza. Obszar ten jest rekordowy w historii kraju - poinformowały w piątek władze Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA).
Na przełomie września i października na 81 proc. terytorium kraju panowała "susza ostra", na 7,4 proc. "susza ekstremalna", a na 10,7 proc. "susza umiarkowana". "Jedynie na 0,8 proc. terytorium Portugalii utrzymywała się susza określana jako słaba" - ujawnił IPMA.
Portugalscy meteorolodzy wskazują, że wraz z utrzymującymi się od początku października wysokimi temperaturami powietrza niemal na całym terytorium Portugalii spodziewane jest dalsze nasilenie się suszy. Przewidują też, że co najmniej do niedzieli potrwają upały - na północy do 32 st. C w dzień, a na południu - do 36 stopni.
Możliwa podwyżka cen płodów rolnych
Szacuje się, że na przełomie września i października średni poziom wody w rzekach i tamach wodnych w Portugalii wynosił niespełna 20 proc.
W lipcu br. Krajowy Urząd ds. Informacji o Zasobach Wodnych (SNIRH) w Lizbonie poinformował, że znikome w tym roku opady deszczu w Portugalii doprowadziły do najniższego od 27 lat poziomu wody w zbiornikach wodnych w tym kraju. Najgorsza sytuacja panuje na rzece Sado, w rolniczym regionie Alentejo.
Według rolników susza nie tylko przyczyniła się do licznych w tym roku pożarów, które objęły też tereny rolne, ale też wymusiła ograniczenie powierzchni upraw.
- Niski poziom opadów i wody w rzekach oraz na tamach zapewne będzie mieć wpływ na podwyżkę cen płodów rolnych. Naturalnej paszy jest mniej niż zazwyczaj, a wielu rolników przyznaje, że z powodu braku wody musiało ograniczyć obszar upraw - powiedział Antonio Lalanda, przedsiębiorca rolny z dystryktu Castelo Branco we wschodniej Portugalii.
Wpływ na dostawy energii elektrycznej
Susza może negatywnie wpłynąć także na dostawy energii elektrycznej, gdyż ok. 25 proc. zużywanej w Portugalii elektryczności produkowane jest na tamach rzecznych.
Według oceny IPMA do niskiego poziomu wód w kraju przyczyniły się w tym roku szczególnie dwa miesiące: kwiecień i czerwiec. "Pierwszy był najcieplejszym i najbardziej suchym miesiącem w ciągu ostatnich 86 lat, drugi zaś był niezwykle gorący" - poinformowała rządowa instytucja. Tegoroczny wrzesień określono z kolei jako "miesiąc o ekstremalnych temperaturach".
We wrześniu rząd Antonia Costy uruchomił program pomocy rolnikom, którzy z powodu braku wody musieli ograniczyć uprawy. Najwięcej gospodarstw nim objętych znajduje się w trzech wschodnich dystryktach kraju: Portalegre, Beja i Evora.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze