Prezydencki minister: to dopiero początek zmian w sądownictwie

Polska
Prezydencki minister: to dopiero początek zmian w sądownictwie
Polsat News

Prezydent Andrzej Duda ma ogromną determinację do tego, żeby zmieniać polski wymiar sprawiedliwości i zrobić głęboką reformę - powiedział w piątek minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Dodał, że poprawa wymiaru sprawiedliwości w Polsce to nadrzędny cel prezydenta.

Pod koniec września prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu.

 

Dera, podczas przemówienia z okazji pięciolecia działalności Stowarzyszenia Niepokonani 2012 zwracał uwagę, że zapis ten pomoże ograniczyć wydawanie niesprawiedliwych wyroków w sądach. - Będzie to możliwość rewizji niesprawiedliwych wyroków - zaznaczył minister.

 

"Przed nami jeszcze długa droga"

 

- Musimy zrobić wszystko, żeby podnieść w Polsce poziom sprawiedliwości. Pan prezydent ma ogromną determinację do tego, żeby polski wymiar sprawiedliwości zmieniać i zrobić głęboką reformę - zadeklarował Dera.

 

Podkreślił, że zmiany w sądownictwie to "dopiero początek zmian". - Przed nami jeszcze długa droga, ale wierzę w to, że głęboka reforma sądownictwa przyczyni się do tego, że będziemy mogli wspólnie powiedzieć, że przywracamy sprawiedliwość w naszym państwie. To jest nadrzędny cel działania pana prezydenta - powiedział minister.

 

Dera odczytał również list prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do działaczy Stowarzyszenia Niepokonani 2012. "Państwa aktywność jest cenną misją publiczną" - oświadczył w nim prezydent. "Pragnę podziękować działaczom Stowarzyszenia za zaangażowanie i obywatelską energię, z jakimi konsekwentnie zabiegacie państwo o to, aby Polska była krajem sprawiedliwym i praworządnym" - podkreślił.

 

Prezydent zauważył, że "uczciwi obywatele" często padają ofiarą "arbitralności i powierzchowności wielu decyzji administracyjnych czy orzeczeń sądowych". W jego ocenie zjawiska te, "uderzają w podstawy funkcjonowania nowoczesnego, demokratycznego państwa". "Budzi to zrozumiały sprzeciw zwłaszcza, gdy prawo bywa inaczej stosowane wobec silnych, a inaczej wobec słabych" - zaznaczył.

 

"Obywatele nie mogą wątpić w sprawiedliwość państwa"

 

Prezydent podkreślił w liście, że obywatele nie mogą wątpić w sprawiedliwość państwa. "Dlatego są potrzebne lepsze reguły i procedury prawne" - ocenił.

 

Dodał, że "właśnie w takiej intencji przedłożył Sejmowi projekty ustaw reformujących sądownictwo".

 

Prezydent w liście zaprosił też "wszystkich obywateli do udziału w debacie konstytucyjnej poświęconej ustrojowi, fundamentom, lepszej, sprawiedliwszej i praworządnej Rzeczpospolitej".

 

Prezes Stowarzyszenia Niepokonani 2012 Jerzy Książek powiedział, że jego założyciele "pięć lat temu byli pospolitym ruszeniem pokrzywdzonych przez państwo". - Poszukiwaliśmy sposobu na ochronę własnej wolności, naszego mienia i mienia naszych rodzin. Zderzenie z patologiami państwa skutkowało eliminowaniem nas z życia gospodarczego oraz pozbawieniem środków do życia - mówił.

 

Podkreślił, że Stowarzyszenie zajmuje się m.in. "diagnozowaniem i wypracowywaniem środków do walki z patologiami państwa". Podkreślił, że brak wiedzy przedsiębiorców, jak im się przeciwstawiać, to obecnie jeden z największych problemów.

 

"Zapraszaliśmy na spotkania, pisaliśmy pisma, wnioski"

 

Wiceprezes Stowarzyszenia Adam Gizicki dodał, że głównym celem Stowarzyszenia "zawsze było przywrócenie sprawiedliwości". Zaznaczył, że od początku działalności Niepokonani 2012 posługiwali się w tym celu dialogiem z instytucjami państwa. - Zapraszaliśmy na spotkania, pisaliśmy pisma, wnioski - wymieniał Gizicki.

 

Stowarzyszenie Niepokonani 2012 - jak podano na jego stronie internetowej - jest to "ruch społeczny zainicjowany przez osoby bezprawnie pokrzywdzone przez urzędników państwowych (urzędy skarbowe, urzędy kontroli skarbowej, urzędy celne, sędziów, izby skarbowe, itp.), którzy na zlecenie swoich zwierzchników zapominają o prawach obywatela i naszym miejscu w Unii Europejskiej".

 

Celami Stowarzyszenia jest: rewizja błędnych wyroków sądowych oraz decyzji administracyjnych, wprowadzenie zmian legislacyjnych, które uniemożliwią bezprawne działanie urzędników, prokuratorów i sędziów oraz przywrócenie utraconego szacunku instytucjom państwowym.

 

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Andrzej Duda. Miałoby ono określić m.in. kierunek ewentualnych zmian modelu ustrojowego. We wcześniejszych wywiadach Andrzej Duda sugerował wzmocnienie roli prezydenta w nowej konstytucji.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie