Były premier Katalonii uważa, że region nie jest gotów na niepodległość

Świat
Były premier Katalonii uważa, że region nie jest gotów na niepodległość
PAP/EPA/Robin Townsend

Były premier Katalonii Artur Mas uważa, że region nie jest jeszcze gotów do "rzeczywistej niepodległości". Mas wyraził tę opinię w wywiadzie opublikowanym w piątek na łamach brytyjskiego "Financial Timesa".

Według Masa, szefa rządu regionalnego w latach 2010-12, Katalonia "zdobyła prawo do tego, aby stać się niepodległym państwem". Mas przyznaje jednak, że wśród katalońskich liderów wciąż trwa dyskusja nad tym, czy nadszedł już właściwy moment na jednostronne proklamowanie niepodległości.

 

"Pytanie polega dziś na tym, jaki kształt powinna przyjąć ta niepodległość, a zatem jakie należy podjąć decyzje" - zastanawia się w wywiadzie Mas. "Podejmując je, trzeba mieć na uwadze jeden cel: nie chodzi jedynie o samo proklamowanie niepodległości, lecz o to, czy rzeczywiście staniemy się niepodległym krajem".

 

"Po to, abyśmy mogli być niepodległym państwem, brakuje nam paru rzeczy, których jeszcze nie mamy" - uważa były szef Generalitat (katalońskiego rządu). Polityk wymienia m.in. kontrolę nad terytorium, sądownictwo i system podatkowy, czyli prawo ściągania podatków.

 

"Financial Times" komentuje wypowiedzi Arturo Masa jako wezwanie do rozwagi w sytuacji, gdy niektóre firmy zaczęły już przenosić swe siedziby z Barcelony do Madrytu.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie