Ambitne plany Renault. Do 2022 roku połowa produkowanych aut ma mieć napęd elektryczny lub hybrydowy

Biznes
Ambitne plany Renault. Do 2022 roku połowa produkowanych aut ma mieć napęd elektryczny lub hybrydowy
Flickr/David Villarreal Fernández

Francuski producent samochodów Renault zapowiedział w piątek, że do 2022 r. połowa modeli aut powstających w jego fabrykach będzie mieć napęd elektryczny lub hybrydowy. Koncern chce też zwiększyć roczne przychody do 70 mld euro.

Jak podała agencja AP, która przytoczyła dane o Renault, napisała, że koncern już teraz dużo inwestuje w tzw. robosamochody - czyli pojazdy poruszające się bez kierowcy - o coraz większym stopniu autonomiczności.

 

Według opublikowanej w piątek strategii Renault chce do 2022 roku zwiększyć roczne przychody do 70 mld euro z 51 mld euro, jakie miał w ostatnim roku. Ten cel zamierza osiągnąć m.in. dzięki podwojeniu sprzedaży na rynkach pozaeuropejskich - w szczególności w Rosji i Chinach.

 

Jak poinformował, cytowany przez agencję Carlos Ghosn, który stoi na czele aliansu Nissan-Renault, Renault chce do 2022 roku sprzedawać rocznie ponad 5 mln pojazdów; w ubiegłym roku było to 3,2 mln. Jego celem jest również, by Renault stał się głównym graczem na rynku "popularnych samochodów elektrycznych i aut autonomicznych".

 

Nowe modele samochodów

 

Francuski producent zapowiedział, że do 2022 roku wprowadzi na rynek osiem modeli pojazdów z napędem wyłącznie elektrycznym i 12 hybryd. Zaś modelami aut benzynowych czy silnikiem diesla chce wyprodukować 19. W planach ma też produkcję 2 mln samochodów rocznie poza Europą. W 2016 roku było to 750 tys. pojazdów.

 

Aby zrealizować te plany i dostosować się do nowych potrzeb rynku, Renault w ciągu najbliższych pięciu lat przekwalifikuje 13 tys. pracowników - powiedział, cytowany przez AP, Ghosn.

 

Jak podkreśliła agencja, zapowiedzi Renault wpisują się w ogólnoświatowy trend związany ze zmianami strategii działania koncernów motoryzacyjnych. Najwięksi rynkowi gracze przygotowują się do nowych wyzwań. Chodzi m.in. o pojazdy autonomiczne, inteligentne auta połączone z internetem (tzw. connected cars), wspólne korzystanie z samochodów (tzw. car-sharing) czy pojazdy niskoemisyje.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze