"Skarga nadzwyczajna nie byłaby potrzebna, gdyby nie uchybienia wymiaru sprawiedliwości"

Polska
"Skarga nadzwyczajna nie byłaby potrzebna, gdyby nie uchybienia wymiaru sprawiedliwości"
Polsat News

Instytucja skargi nadzwyczajnej nie byłaby potrzebna, gdyby nie uchybienia wymiaru sprawiedliwości, do których nigdy i nigdzie nie powinno dojść - mówi w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" wiceszef gabinetu prezydenta Paweł Mucha.

Według niego, gdyby skarga nadzwyczajna, której wprowadzenie proponuje prezydent Andrzej Duda w projekcie dot. SN, funkcjonowała od dawna, "rażąco wadliwe" postanowienia wydawane w sprawach reprywatyzacyjnych, by się ostały.

 

- Intencją prezydenta było przedstawienie projektów, które uzyskają akceptację parlamentu. Są korzystne dla obywateli - powiedział Mucha, pytany, czy wierzy w to, że Sejm nie odrzuci prezydenckich projektów ustaw ws. Sadu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Jak zaznaczył, projekt ws. SN to "propozycja dużej reformy łącznie z wprowadzeniem zupełnie nowej instytucji prawnej, jaką jest skarga nadzwyczajna". Skarga nadzwyczajna, mówi Mucha, pozwala weryfikować prawomocne orzeczenia, które były efektem błędu sądowego. - Jej efektem może być też wystąpienie Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego, co pozwoli wyeliminować z systemu prawnego niekonstytucyjne przepisy - powiedział.

 

Weryfikacja prawomocnych orzeczeń sądów powszechnych 

 

Zaznaczył, że za pomocą nowego instrumentu będzie można weryfikować prawomocne orzeczenia sądów powszechnych. - Nie będzie to dotyczyło sądów administracyjnych, mówimy tu o sprawach, które pozostają w zakresie sądów powszechnych czy sądów wojskowych. Tak samo nie będzie to dotyczyło decyzji administracyjnych, o ile sprawa nie była przedmiotem orzeczenia sądu powszechnego - wyjaśnił.

 

- Gdyby skarga nadzwyczajna funkcjonowała systemie od dawna, to nie byłoby możliwości, aby tego rodzaju postanowienia, jak te wydawane w sprawach reprywatyzacyjnych, a bulwersujących opinię publiczną z uwagi na ich rażącą wadliwość, się ostały - podkreślił wiceszef gabinetu prezydenta.

 

Wyraził przekonanie, że "przyznanie uprawnionym podmiotom prawa do pochylenia się nad różnego rodzaju wątpliwymi orzeczeniami sądów może doprowadzić do uchylenia wielu orzeczeń, które nigdy nie powinny zostać wydane".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie