Prawdopodobnie znaleziono wrak "Athenii". Statek pasażerski został storpedowany w 1939 roku

Technologie
Prawdopodobnie znaleziono wrak "Athenii". Statek pasażerski został storpedowany w 1939 roku
Johnston, C.M./Wikimedia Commons/public domain

Wrak statku pasażerskiego "Athenia" może spoczywać 200 metrów pod wodą przy wysepce Rockall położonej na zachód od Irlandii. Wskazuje na to obraz z sonaru. Parowiec został ostrzelany 3 września 1939 roku przez niemiecką marynarkę wojenną, kilka godzin po tym, gdy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom.

Badania nad znalezieniem "Athenii" prowadzi znany oceanograf i łowca wraków David Mearns. Według badacza wymiary obiektu spoczywającego na dnie oceanu pasują do parowca długiego na 160 metrów. Obraz zarejestrowało Geological Survey of Ireland, ośrodek badawczy zbierający dane geologiczne.

 

Zwykle badania nad znalezieniem statków są bardzo trudne ze względu na niedogodność w obrazowaniu w wysokiej rozdzielczości.

 

- Księżyc i Mars zobrazowano lepiej niż dno oceanów. Nasz wewnętrzny świat jest w dużej mierze nieodkryty - powiedział Mearns w rozmowie z BBC. To właśnie brytyjska stacja jako pierwsza zleciła naukowcowi poszukiwania "Athenii", ale pomysł wysłania urządzenia nadającego przekaz z dna oceanu upadł.

 

Mearns dodał, że nie może powiedzieć na 100 proc., iż to, co widzi to "Athenia", ale wszystkie zebrane informacje wydają się potwierdzać jego przypuszczenia.

 

 

 

Tragiczny rejs

 

3 września brytyjski statek pasażerski płynął z Wysp Brytyjskich do Kanady. Podróżowało nim 1417 osób (w tym 1102 pasażerów i 315 członków załogi). Na parowcu obowiązywały podwyższone normy bezpieczeństwa z powodu rozpoczętej wojny. Zgodnie z rozkazami jednostka płynęła w zaciemnieniu i zmiennym kursem.

 

Tego samego dnia niemiecki okręt podwodny U-30 patrolował sektor położony na zachód od Irlandii. W czasie patrolu dowódca U-Boota otrzymał informację o wypowiedzeniu Niemcom wojny przez Wielką Brytanię i rozkaz" "Nie czekajcie aż zostaniecie zaatakowani. Rozpoczynajcie działania przeciw nieprzyjacielskiej żegludze zgodnie z rozkazem operacyjnym".

 

Gdy zobaczył samotną brytyjską jednostkę przez kilka godzin ją obserwował. Następnie uznał, że to krążownik pomocniczy i nakazał ostrzał.

 

Torpeda trafiła "Athenię" w ładownię przy grodzi wodoszczelnej maszynowni ok. godz. 19:38, powoli opadała na dno do godz. 11 następnego dnia. Natychmiast nadała syngał SOS. Dzięki sprawnej akcji ratunkowej i przechwyceniu jej przez inne statki uratowano ponad 1000 osób. Zginęło 118 pasażerów , w tym osoby z łodzi ratunkowej, którą zmiażdżyły śruby norweskiego tankowca.

 

Winę kapitana U-30, Fritza-Juliusa Lempa udowodniono dopiero podczas procesów norymberskich. Wcześniej niemiecka propaganda próbowała oczyścić Niemcy z zarzutów, a organ prasowy NSDAP opublikował artykuł "Churchill zatopił Athenię".

 

BBC, Ubootwaffe.pl, polsatnews.pl

mta/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!