Powstał Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Kolejny krok w procesie konsolidacji"

Biznes
Powstał Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej. "Kolejny krok w procesie konsolidacji"
pgzsa.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) przygotowała Kodeks, którego celem ma być taka konsolidacja polskiego przemysłu zbrojeniowego, by mógł on skuteczniej wdrażać nowoczesne technologie i efektywniej konkurować o zamówienia zagraniczne - poinformowano w czwartkowym komunikacie Grupy.

Jak podano, Kodeks Polskiej Grupy Zbrojeniowej to zbiór ujednoliconych dla wszystkich spółek PGZ procedur oraz regulacji, których głównym celem jest usprawnienie i uproszczenie zarządzania Grupą.

 

"PGZ chce skuteczniej absorbować nowoczesne technologie pozyskane w ramach kluczowych Projektów Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP oraz jeszcze efektywniej konkurować o kolejne zamówienia zagraniczne" - napisano.

 

Kodeks jest "kolejnym krokiem w procesie konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego". Jego wprowadzenie ma usprawnić i uprościć zarządzanie Grupą, a w konsekwencji zwiększyć jej potencjał rozwojowy.


"Dostajemy możliwość definitywnego wyeliminowania sporów kompetencyjnych"

 

"Wprowadzenie regulacji kodeksowych w spółkach to jednocześnie szansa i narzędzie. Szansa, ponieważ wdrożenie tych wytycznych pozwoli nam na sprawniejsze reagowanie na potrzeby rynku, zarówno wewnętrznego i zewnętrznego. Narzędzie, dlatego że dostajemy możliwość definitywnego uregulowania relacji i wyeliminowania sporów kompetencyjnych pomiędzy wchodzącymi w skład Grupy spółkami " - powiedział cytowany w komunikacie Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

„Mamy świadomość szczególnej roli, jaką PGZ odgrywa w systemach bezpieczeństwa oraz gospodarczym Rzeczpospolitej Polskiej i będziemy konsekwentnie dążyli do zwiększenia naszej efektywności w realizacji zamówień dla Polskich Sił Zbrojnych przy jednoczesnym ograniczaniu barier stojących przed eksportem naszych produktów” – dodał.

 

Działania mają lepiej przygotować PGZ do finalizacji kluczowych programów

 

Kodeks wyszczególnia 18 obszarów współpracy w Grupie PGZ, od audytu, poprzez B&R, zasoby ludzkie po handel zagraniczny i zarządzanie projektami. Spółki podzielono na siedem grup, których "działania koordynować będą odpowiadające strategicznym obszarom działalności PGZ biura domenowe z centrali w Warszawie".

 

Jak poinformowano, biura będą także nadzorować realizację wybranych, strategicznych dla Grupy projektów, oraz zajmą się koordynacją spraw z zakresu produkcji, zarządzania produktami oraz handlem krajowym. Działania mają lepiej przygotować PGZ do finalizacji kluczowych dla bezpieczeństwa Polski programów, takich jak WISŁA, NAREW, HOMAR i ORKA.

 

"MON z dużym zainteresowaniem obserwuje postępujący proces konsolidacji kompetencji"

 

W prezentacji dokumentu dla członków zarządów spółek PGZ uczestniczył wiceminister Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. W komunikacje napisano, że wiceminister podkreślił rolę Polskiej Grupy Zbrojeniowej jako integralnego elementu systemu bezpieczeństwa RP i koordynatora narodowego potencjału przemysłu obronnego.

 

"Ministerstwo Obrony Narodowej z dużym zainteresowaniem obserwuje postępujący proces konsolidacji kompetencji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. PGZ to kluczowy podmiot, którego stabilny i dynamiczny rozwój jako spójnego, sprawnie działającego organizmu jest fundamentem bezpieczeństwa naszej Ojczyzny" - mówił cytowany w komunikacie wiceminister Kownacki.

 

Dodał, że negocjacje, które są prowadzone z partnerami z USA i państw Unii Europejskiej zaowocują m.in. gigantycznym zastrzykiem technologii". "Stajemy przed szansą wykonania skoku technologicznego, który pozwoli wyposażyć nasze Siły Zbrojne w nowoczesny, wyprodukowany w kraju sprzęt, a także jeszcze skuteczniej rywalizować o kontrakty zagraniczne" - zaznaczył.

 

Umowy PGZ


Polska Grupa Zbrojeniowa w ostatnich miesiącach podpisała umowy na dostarczenie m.in. czterech dywizjonowych modułów ogniowych „Regina” o wartości 4,5 mld zł, to największe zamówienie w historii polskiego przemysłu obronnego; 1300 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Piorun” o wartości 1 mld zł; osiem kompanijnych modułów ogniowych „Rak” o wartości 970 mln zł; oraz sześć przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich „Pilica” o wartości 746 mln zł.

 

W komunikacie podano także, że we wrześniu br. wchodząca w skład PGZ Fabryka Broni „Łucznik” otrzymała od SZ RP zlecenie na 53 tys. karabinków GROT o wartości blisko 0,5 mld zł. Zaznaczono, że GROT to w pełni polski produkt.

 

Jak poinformowano, w 2016 r. PGZ uzyskała z eksportu 542 mln zł, czyli o 15 proc. więcej niż w 2015 r. W 2017 r. pozyskano zamówienia o wartości ok. 800 mln zł, co oznacza prawie 60-proc. wzrost wobec ub.r.

 

Jeden z największych koncernów obronnych w Europie

 

Ponadto w komunikacie napisano, że PGZ powołało w Radomiu Centrum Usług Biznesowych, czyli spółkę zajmującą się "realizacją procesów wspólnych w grupie kapitałowej, takich jak zakupy, obsługa finansowo-księgowa czy systemy teleinformatyczne". Dzięki Centrum - wykorzystującego m.in. nowoczesne narzędzia informatyczne - docelowo w skali roku Grupa ma zaoszczędzić przynajmniej 220 mln zł. "Kwota ta, wraz z postępowaniem procesu konsolidacji funkcjonalnej, będzie systematycznie rosnąć i może pozwolić nawet na oszczędności na poziomie 30-40 proc. w skali roku" - czytamy.

 

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. W jej skład wchodzi ponad 60 spółek z branż: obrony, stoczniowej, nowych technologii. Rocznie osiąga przychody na poziomie 5 mld zł.

 

"PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem „Poprad” i radarem „Soła”; przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Grom” i „Piorun”; przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo bliskiego zasięgu „Pilica”; system bezzałogowych statków powietrznych PGZ-19R; kołowy transporter opancerzony „Rosomak”; samobieżny moździerz „Rak”; system artyleryjski z samobieżną armatohaubicą „Krab”; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami „Beryl” oraz „Grot”. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie" - napisano.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie