"Nie ma sporu między Francją a Polską". Francuska minister zadowolona z wizyty w Warszawie

Polska
"Nie ma sporu między Francją a Polską". Francuska minister zadowolona z wizyty w Warszawie
MSZ/M. Jasiulewicz

- Jestem zadowolona z wizyty w Warszawie. Pozwoliła mi ona kontynuować dialog polityczny z Polską - tymi słowami francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau odniosła się w czwartek do swojej wizyty w Polsce.

W środę Loiseau spotkała się w Warszawie z sekretarzem stanu ds. europejskich Konradem Szymańskim.

 

Głównymi tematami poruszanymi w trakcie spotkania były relacje dwustronne, przyszłość Unii Europejskiej i Brexit, a także europejska polityka energetyczna oraz współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego.

 

"Lepiej zrozumiałam dynamikę pracy w polskim społeczeństwie"

 

Była to pierwsza wizyta w Polsce francuskiej minister po objęciu przez nią urzędu w czerwcu br. Loiseau spotkała się również z przedstawicielami opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.

 

- Dzięki tym spotkaniom lepiej zrozumiałam dynamikę pracy w polskim społeczeństwie - powiedziała Loiseau. Wizyta ta, zdaniem francuskiej minister, pozwoliła też przypomnieć przywiązanie Francji do wspólnych wartości europejskich.

 

Rozmówcy poruszyli także tematy agendy europejskiej, w tym kwestię przyszłości polityki klimatycznej, europejskiego budżetu po roku 2020, rozwiązania kryzysu migracyjnego oraz rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych.


"Dlatego ważny jest dialog"

 

Omówiono zastrzeżenia Komisji Europejskiej dotyczące reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce. - Nie ma sporu między Francją a Polską, mamy zwyczajnie różne opinie w wielu kwestiach. Dlatego ważny jest dialog - podkreśliła Loiseau.

 

Wizyta francuskiej minister, zdaniem Szymańskiego, stanowi "potwierdzenie woli bliskiej współpracy Polski i Francji oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań dla wyzwań stojących przed Unią Europejską".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie