"Małgorzata Wassermann będzie kandydatką PiS na prezydenta Krakowa"

Polska
"Małgorzata Wassermann będzie kandydatką PiS na prezydenta Krakowa"
Polsat News

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który jest także szefem krakowskich struktur PiS powiedział w czwartek, że uważa, iż Małgorzata Wassermann (PiS) będzie kandydatką na prezydenta Krakowa. - I w moim przekonaniu te wybory wygra, jeżeli zdecyduje się kandydować - dodał.

Adamczyk był w czwartek w Radiu Zet pytany m.in. o kandydaturę wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz na prezydenta Krakowa, którą zgłosił szef Polski Razem, wicepremier Jarosław Gowin. - Jarosław Gowin jest asertywny i pełen inicjatyw, ale zapewniam pana, że PiS w Krakowie również zaproponuje kandydaturę - powiedział Adamczyk.

 

Na pytanie, czy będzie to kandydatura męska, czy żeńska odpowiedział: "Pracujemy nad tym. Dzisiaj pracujemy nad tym". Dodał, że będzie to "na pewno kandydatura żeńska" i "żeby była to pani Małgorzata Wassermann". Dopytywany, czy jest zwolennikiem takiej kandydatury odpowiedział, że już kilkakrotnie publicznie to potwierdził. Stwierdził też, że Wassermann "nie mówi nie".

 

"W moim przekonaniu te wybory wygra"

 

- Powtarzam (...) że Małgorzata Wassermann jest osobą, która będzie kandydatką do urzędu i w moim przekonaniu te wybory wygra, jeżeli zdecyduje się kandydować - powiedział Adamczyk.

 

Dopytywany, że oznacza to, iż niezależnie od tego, że Gowin zgłasza swoją kandydatkę, PiS wystawi własną, Adamczyk odpowiedział: "myślę, że tutaj dojdziemy do porozumienia z panem premierem Jarosławem Gowinem".

 

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił w tym tygodniu, że po 16 latach rządów prezydenckich w Krakowie "starszego mężczyzny" - prof. Jacka Majchrowskiego - czas na młodą kobietę; stąd to obecna wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powinna być kandydatką Zjednoczonej Prawicy na urząd prezydenta Krakowa.

 

"Zjednoczona Prawica powinna wystawić jednego kandydata"

 

- Ja o pani Emilewicz, jako o potencjalnej kandydatce mówiłem już wielokrotnie: uważam, że obóz Zjednoczonej Prawicy (PiS, Polska Razem i Solidarna Polska) powinien wystawić w Krakowie jednego kandydata, my proponujemy, aby była to Jadwiga Emilewicz. Czekamy na inną propozycję ze strony PiS i wtedy wspólnie podejmiemy decyzje - powiedział.

 

Pytany o ewentualną kandydaturę Małgorzaty Wassermann, Gowin odparł, że byłaby znakomitym kandydatem. Zadeklarował, że jeśli PiS wysunie jej kandydaturę, Zjednoczona Prawica ją poprze.

 

Sama Wassermann pytana pod koniec maja w radiu RMf FM, czy zamierza startować w wyborach na prezydenta Krakowa odpowiedziała, że "myślenie i decyzje o tym, co dalej, to na pewno jeszcze nie na tym etapie". Zaznaczyła, że do wyborów na prezydenta Krakowa jest jeszcze półtora roku i nie sądzi, "aby ktokolwiek poważnie mówił dzisiaj o jakichś kandydaturach". Oceniła wówczas, że "nie wcześniej niż po wakacjach zaczną się na ten temat jakiekolwiek rozmowy".

 

Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią 2018 roku.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie