IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem w niemal w całej Polsce

Polska
IMGW ostrzega przed bardzo silnym wiatrem w niemal w całej Polsce
Polsat News

W czwartek po południu niemal w całej Polsce można się spodziewać bardzo silnego wiatru - miejscami może w porywach dochodzić nawet do 100-130 km/h. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla 13 województw.

Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, zachodniopomorskim i lubelskim.

 

W województwach tych prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości 35-50 km/h. W porywach wiatr będzie silniejszy. Miejscami może dochodzić nawet do 100-115 km/h - dotyczy to województw: lubuskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego. W województwie łódzkim zaś istnieje ryzyko wystąpienia porywów wiatru do 130 km/h.

 

Silny prognozowany jest od wczesnego popołudnia w czwartek do wieczora - w centrum Polski od późnego popołudnia aż do wieczora, a na zachodzie i południu - od wieczora do piątku rano. Najdłużej ostrzeżenie przed wiatrem obowiązuje w woj. małopolskim, tam silnego wiatru można się spodziewać od południa w czwartek do piątku rano.

 

Zalecana ostrożność

 

Dodatkowo IMGW ostrzega o sztormie we wschodniej części polskiego wybrzeża (województwo pomorskie). Wiatr dochodzić może tam do 7 w skali Beauforta, a w porywach nawet do 9 w skali Beauforta.

 

Ostrzeżenie 2. stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

 

Dodatkowo ostrzeżenie 1. stopnia przed wiatrem (to słabsza ranga ostrzeżenia) obowiązuje w części woj. kujawsko-pomorskiego.

 

Poza tym, w województwach zachodniopomorskim i mazowieckim IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami - spaść tam może od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm.

 

PAP

dk/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie