Erdogan grozi zamknięciem granicy z północnym Irakiem

Świat
Erdogan grozi zamknięciem granicy z północnym Irakiem
PAP/EPA/TURKISH PRESIDENTAL PRESS OFFICE HANDOUT HANDOUT

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w czwartek, że jego kraj wkrótce zamknie swą granicę z północnym Irakiem i swą przestrzeń powietrzną dla tego regionu w reakcji na niedawne referendum niepodległościowe w irackim Kurdystanie.

- Loty do północnego Iraku już zostały zawieszone, przestrzeń powietrzna i granice będą wkrótce zamknięte - zapowiedział turecki prezydent w wystąpieniu telewizyjnym w Ankarze pod adresem kurdyjskich przywódców.

 

Erdogan, który w środę rozmawiał w Teheranie z irańskimi przywódcami, dodał że Turcja zdecyduje wspólnie z Iranem i irackim centralnym rządem w Bagdadzie, czy wstrzymać import kurdyjskiej ropy naftowej z północnego Iraku.

 

"Głęboka niewdzięczność"


Erdogan podkreślił, że decyzja o przeprowadzeniu referendum, w którym ponad 90 proc. głosujących opowiedziała się za niepodległością irackiego Kurdystanu, wykazała "głęboką niewdzięczność kurdyjskiego rządu regionalnego w północnym Iraku, który rozwijał bliskie handlowe i polityczne kontakty z Turcją".

 

Turecki prezydent zażądał "wyciągnięcia przez kurdyjski rząd regionalny koniecznych wniosków z popełnionych błędów i podjęcia kroków w celu jak najszybszego ich naprawienia".

 

Erdogan oskarżył jednocześnie prezydenta autonomicznego Kurdystanu w Iraku Masuda Barzaniego o działania zagrażające stabilności w regionie.

 

Władze centralne Iraku uznały referendum z 25 września za niekonstytucyjne i nielegalne. Poza Turcją referendum sprzeciwiały się Iran i Syria, w których mieszka liczna mniejszość kurdyjska i które obawiają się wzrostu tendencji separatystycznych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie