Bochenek: prezydent Bułgarii podziękował premier za wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym

Polska
Bochenek: prezydent Bułgarii podziękował premier za wsparcie w walce z kryzysem migracyjnym
PAP/Radek Pietruszka

- Prezydent Bułgarii Rumen Radew podziękował premier Beacie Szydło za zaangażowanie i wsparcie Bułgarii w walce z kryzysem migracyjnym i dostrzegł, że wreszcie spojrzenie na ten problem niektórych państw UE zaczyna się zmieniać - poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. Wśród tematów rozmów wymienił także Brexit i kwestię dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Kancelaria Premiera poinformowała w komunikacie na stronie internetowej, że wśród tematów czwartkowej rozmowy w Warszawie znalazły się także współpraca bilateralna, unijny budżet oraz współpraca w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa energetycznego oraz współpraca regionalna.

 

- To była dobra, konkretna rozmowa o współpracy zarówno bilateralnej, jak i również w ramach UE - powiedział rzecznik rządu.

 

Jak poinformował premier Szydło rozmawiała z prezydentem Bułgarii m.in. o przyszłych Wieloletnich Ramach Finansowych UE i negocjacjach dotyczących budżetu, które przypadną m.in. na czas prezydencji bułgarskiej w 2018 r.

 

- Przywódcy zgodzili się, co do tego, iż należy dążyć do utrzymania tych instrumentów finansowych, które dotychczas sprawdziły się i przyczyniają się do wyrównywania szans, a także poziomu rozwoju pomiędzy Europą Zachodnią a krajami stosunkowo niedawno przyjętymi do UE z Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślił Bochenek.

 

Brexit, dyrektywa o pracownikach delegowanych i współpraca gospodarcza


Według rzecznika rządu wśród tematów poruszonych przez szefową polskiego rządu i prezydenta Bułgarii pojawiła się również kwestia Brexitu, trwających prac nad zmianami w dyrektywie o pracownikach delegowanych oraz dwustronnej współpracy gospodarczej m.in. w dziedzinie przemysłów zbrojeniowych.

 

Podczas dwudniowej wizyty w Polsce prezydent Bułgarii spotkał się w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Radew wraz z Andrzejem Dudą, na zaproszenie którego przebywał w Polsce, wzięli także udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym. W czwartek bułgarska para prezydencka zostanie podjęta na obiedzie w Pałacu Prezydenckim przez Andrzeja Dudę wraz z pierwszą damą.

 

Obecnie prezydencję w Radzie UE sprawuje do końca 2017 r. Estonia. Bułgaria na początku przyszłego roku obejmie przewodnictwo w UE po raz pierwszy.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie