Rafalska: prawie 4 mln dzieci objętych programem 500+. Kosztował już 33 mln zł

Polska
Rafalska: prawie 4 mln dzieci objętych programem 500+. Kosztował już 33 mln zł
PAP/Tomasz Wojtasik

- Prawie 4 mln dzieci jest objętych rządowym programem 500+; od momentu jego uruchomienia, w kwietniu 2016 r., wydano już ponad 33 mld zł - poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu uczestniczyła w Narodowym Kongresie Rodzin, który odbył się w Ostrowie Wielkopolskim.

- Poza tą niezwykle ważną polityką rodzinną, której podstawy prawne tworzy rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest niezwykle ważna ta lokalna, powiatowa, czasami gminna i miejska polityka rodzinna - powiedziała dziennikarzom Rafalska.

 

W jej ocenie gminy sprawnie realizują program 500+, który - jak podkreśliła - będzie kontynuowany. - Dziękuję za dotychczasową dobrą współpracę i liczę na to, że w dalszym ciągu program będzie sprawnie obsługiwany. Ze strony rządowej, jeżeli chodzi o finansowanie programu, nigdy nie było żadnych opóźnień w przekazywaniu środków. Po naszej stronie jest pełne zabezpieczenie tych wydatków - powiedziała.

 

"Rosną wynagrodzenia, jest mniejsze bezrobocie"

 

Szefowa MRPiPS poinformowała, że od momentu uruchomienia programu w kwietniu 2016 roku wydano już ponad 33 mld zł. - W tym są środki na wypłatę świadczeń, ale również na obsługę tego zadania - dodała.

 

Jak przypomniała, do końca października wszystkie osoby, które złożą wnioski o wypłatę świadczenia 500 plus, dostaną wyrównanie za ten miesiąc. Poinformowała, że w całym kraju złożono już ponad 2,4 mln wniosków. - Średnio prawie 60 proc. wniosków z sierpnia ma już wydane decyzje. Każdego dnia wydawanych jest ponad 2 proc. nowych decyzji - powiedziała Rafalska.

 

Jak podkreśliła, niemiernie ważne są inicjatywy zmierzające do tego by kobiety mogły godzić obowiązki rodzinne z wyzwaniami zawodowymi. Dodała, że korzyści z programu 500 plus odczuły przede wszystkim rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach. - Rodzinom żyje się łatwiej. Mają pełne podstawy materialne ponieważ jest dobra sytuacja na rynku pracy, rosną wynagrodzenia, jest mniejsze bezrobocie - powiedziała Rafalska.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze